Robert Šlachta: Reorganizace policie je chyba. Vít Rakušan, ministr chaosu, půjde a stejně to udělá. Ale pak bude sám překvapen, jakým následkům bude muset čelit

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2022

Ministr vnitra Vít Rakušan (43) souhlasí s rozhodnutím policie o nutnosti reformy i s její podobou. Sdělil to minulý týden. V policii vznikne od příštího roku vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) útvar pro boj s terorismem, extremismem a kyberkriminalitou. Ministr vnitra uvedl, že změna má jeho podporu, chystanou strukturu považuje za přehlednější a akceschopnější. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil Robert Šlachta (50), který reorganizaci považuje v tuto chvíli za nevhodnou. "Myslím si, že celá reorganizace je obrovský omyl," uvedl.

Reorganizaci oznámil policejní prezident Martin Vondrášek (48), minulý týden ve čtvrtek ji představil spolu s Rakušanem poslancům sněmovního bezpečnostního výboru. Šéf vnitra po jednání uvedl, že s reorganizací souhlasí a přebírá za ni politickou odpovědnost. Upozornil na to, že nejde o »politické zadání«, nýbrž o práci policejního prezidia a odborného týmu.

Vít Rakušan doplnil, že souhlasí s policejním názorem, že reforma je nutná. "Souhlasím i s řešením, které policie představila. Nová struktura bude přehlednější a přinese větší akceschopnost při řešení nových trendů v trestné činnosti," upřesnil.

Znovu pak zdůraznil, že nejde o politickou reformu. "Je to vize vedení policie a práce pracovní skupiny, která v nezměněné podobě fungovala už za minulé vlády od roku 2019," dodal.

Podle redakcí osloveného Roberta Šlachty jde o chybu, která se opakuje. "Když v roce 2016 rušili náš útvar ÚOOZ, všem bylo naprosto jasné, proč to dělali. Chtěli se zbavit mě a všech mých kolegů, kteří jim nikdy »nešli na ruku« a měřili každému stejným metrem. Překupníkům, mafiánům i milence bývalého premiéra Nečase. Oficiálně to skryli pod nějaké kecy o lepší organizaci, úsporách, synergii a nevím čem ještě. Prostě klasické politické bláboly. Ale co se děje teď? Rozhodli se to opět rozdělit a vytvořit nový úřad, kam »narvou« kyberzločin a terorismus," okomentoval v úvodu šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta, jak vnímá reformu, v rámci které v policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností.

"Takže nejen, že to všechno, co se událo ohledně zrušení ÚOOZ před šesti lety, byla jedna velká šaškárna, aby se nás zbavili, ale navíc jdou udělat reformu policie v době největší krize. V čase, kdy ministerstvo netuší, kolik, kde a jaké lidi v Česku má - jak se pohybují dovnitř republiky a ven z ní. A právě teď dělají reformu, u které se vždycky lidé ztratí, stejně jako informace a vazby. Přesně to si policie ani Česko za aktuální situace nemůže dovolit. A Vít Rakušan, podle mého názoru ministr naprostého chaosu, půjde a stejně to udělá. Ale pak bude sám překvapen, jakým následkům bude muset čelit. Nicméně jedno by měl vědět – půjde to za ním. Protože on je ministr vnitra," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (53) ocenil, že skončí poměrně dlouhá několikaletá fáze určité nejistoty, zejména pro policisty dotčených útvarů. "Jsem přesvědčen, že navržené řešení bude funkční a že bude, i přes určitou kritiku, reagovat na nové trendy kriminální trestné činnosti," napsal Žáček ČTK.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.