Robert Šlachta se ostře pustil do ministrů Jurečky a Kupky, bojí se mých otázek, tvrdí. Hádka pokračovala na sociální síti. Padlo i jméno Aleny Schillerové

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2022

Politická debata stanice CNN Prima News ze čtvrtečního večera má dohru. Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta (50) obvinil ministry Mariana Jurečku (41) a Martina Kupku (46), že ještě před vysíláním odmítli odpovídat na jeho otázky, a proto prý ze studia odešel. Pro ŽivotvČesku.cz následně popsal, k čemu podle něj došlo. Marian Jurečka se ohradil, jejich přestřelka poté pokračovala ještě na sociální síti Twitter.

Velmi emotivní debatu viděli ve čtvrtek večer diváci CNN Prima. Tématem byla válečná krize i současné ekonomické problémy země. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) stál proti opozičním poslancům Radimu Fialovi (52) a Aleně Schillerové (58).

Co se dělo před samotnou debatou, ale zůstalo divákům utajeno. Podle svých slov se měl do diskuze jako tazatel z publika zapojit i předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. "V zákulisí jsme se pět minut před začátkem vysílání dozvěděli, že ministři Jurečka a Kupka odmítají odpovídat na otázky, které jsme spolu s panem Ševčíkem a Petříčkem měli klást v pozici expertů. Já jsem tam byl s ohledem na mou profesní minulost za sféru bezpečnosti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na to konto ze studia, kde podle něj měla Přísaha i své podporovatele, odešli.

"Otázku nemohl položit ani nikdo z nich, pouze příznivci parlamentních stran, jejichž představitelé byli hosty Superdebaty. Kam jsme se to dostali, aby si politici vybírali, kdo jim bude klást otázky a kdo ne," pokračoval Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Marian Jurečka se k celé situaci vyjádřil ještě týž den na sociální síti Twitter. "K dnešní debatě na TV Prima. Vždy jako politik dostanu informaci, s kým jdu do diskuse a kdo v diskusi bude vystupovat. Pro dnešní večer bylo avizováno dva zástupci vlády a dva opozice. Těsně před vysíláním jsem se dozvěděl o tom, že to má být jinak, na to jsem nepřistoupil," napsal ministr na sociální síť.   

"Nepřistoupil? Vydíral jste CNN Prima News. Buď zůstanete v pořadu vy, nebo já. A přitom jsem pro vás měl jenom jednu otázku: Jak vysvětlíte české rodině, která žije ze stokoruny na den, že na příspěvek na bydlení musí vyplňovat 14 lejster každého čtvrt roku? Odpovíte aspoň tady?" reagoval záhy Robert Šlachta.

Otázka nezůstala dlouho bez odpovědi. "Že se jí moc omlouvám za těch osm let, kdy na MPSV předchozí ministryně kašlaly na digitalizaci a moje předchůdkyně to ještě v koalici s ANO v roce 2018 zkomplikovala a já se to už teď od července chystám zjednodušit a digitalizovat," odvětil ministr.

Vláda čelí kritice opozice opakovaně, hlavními tématy jsou přitom řešení rostoucích cen i inflace a bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině. Podle opozice kabinet Petra Fialy nemyslí na obyvatele Česka a zmíněné problémy řeší buď pomalu, nebo je neřeší vůbec. Vláda se obecně brání tím, že chce lidem pomáhat adresně, ne plošně, což je sice rychlejší, ale více to zatíží státní kasu.

Robert Šlachta poukázal i na to, že si podle něj televize vyžádala otázky dopředu. "Mám k celé situaci naprosto jasné vysvětlení. Pokud pan Jurečka, Kupka a jiní nejsou schopni čelit otázkám od opozice, bojí se. Navíc otázku si vyžádala televize dopředu. Za vším vidím jejich strach, pro mě jsou to slaboši," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nepochopil ani přístup exministryně financí.

"Vyhranila se proti mně také Alena Schillerová, kterou udivilo, že bych se jich, hostů pořadu, měl na něco ptát. Musím říct, že je mi vážně smutno z toho, že takoví lidé stojí v čele našeho státu a mají moc rozhodovat o životech občanů. Otázka, kterou jsem měl připravenou, měla směřovat k vysvětlení, jaký mají plán skutečně pomoci lidem a ochránit bezpečnost ČR. Stále je to víc a víc viditelné, nedělají nic a lidé na to jen doplácí. Finančně i z pohledu sociální politiky. Vládne tu byrokracie, vláda tím jen ukazuje, jak stát řídí," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz šéf Přísahy a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.