Reklama:

Rodiče mohou tlačit děti do očkování proti covidu-19. Je to jako nutit vegana jíst maso, míní Jeroným Klimeš

Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Foto: Se svolením Jeronýma Klimeše
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2021

Od 1. července se otevřela možnost očkování proti covidu-19 dětem ve věku od 12 do 15 let. Ve společnosti však vzbuzuje rozporuplné názory. Někteří rodiče jsou zásadně proti a jiní naopak vakcinaci dosud nejmladší věkové skupiny podporují. Pak může nastat situace, že na své potomky vytváří nátlak, aby očkování podstoupili. Podle uznávaného psychologa Jeronýma Klimeše (54) se dá přirovnat nucení ze strany rodiče k podobným situacím. "Samozřejmě může vzniknout rozpor mezi přesvědčením dítěte a rodičů nebo třeba babičky a dětí. Objevují se zde psychické nátlaky jako v kterékoli jiné ideologii. Dobrým příklad je to, když máte doma vegana a nutili byste ho jíst maso," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Od konce loňského roku v Česku probíhá očkování proti koronaviru a počínaje prvním dnem letních prázdnin se vakcinace zpřístupnila také dětem od 12 do 15 let. Očkování nejmladší věkové skupiny má ale řadu nezodpovězených otázek a mnozí rodiče jsou vůči němu skeptičtí. Na druhou stranu jsou i tací, kteří si očkování dítěte přejí a mohou ho do něj nutit.

Reklama:

"Většina dětí přebírá názor rodičů, to znamená, že těchto konfliktů mezi dítětem a jimi bude málo. Nevzniká ani takový tlak na děti, jako spíše na rodiče a zaměstnance různých organizací. Lidé se nechtějí nechat očkovat, protože jsou přesvědčeni, že je to k ničemu. Netlačí se jenom na děti, ale i na dospělé. Pocit dítěte je stejný jako pocit dospělého. Je to jako v každé jiné situaci, kdy dítě něco nechce dělat. Očkování není odbornou otázkou, je to čistě ideologická záležitost. Spousta lidí věří, že má očkování smysl a další zase nevěří. Rozbroje vedené kolem vakcinace budou úplně stejné, jako jsou v jakékoli jiné ideologické věci – nebude to o rozumu, ale o emocích a různých doprovodných procesech jako je identita a podobně," vyjádřil se Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud se jedná o něco, co už dávno pominulo, jde o dozvuky, které jsou v podstatě pouze ekonomického a ideologického charakteru.

"Když máte choleru a máte čtyři mrtvé z pětičlenné rodiny, tak potom boj s cholerou není ideologická záležitost. Tam už nejde o zdravý rozum, je to pouze o síle vnitřního přesvědčení, ke kterému člověk nemá žádný argument. Nemá to žádnou dokazatelnou a racionální logiku," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog, jak nahlíží na očkování dětí a pozici rodiče.

"Samozřejmě může vzniknout rozpor mezi přesvědčením dítěte a rodičů nebo třeba babičky a dětí a tak dále. Objevují se zde psychické nátlaky jako v kterékoli jiné ideologii. Dobrým příklad je to, když máte doma vegana a nutili byste ho jíst maso," uzavřel Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.


Podle informací Národní agentury pro komunikační technologie (NAKIT) se za 12 hodin od půlnoci z 30. června na 1. července přihlásilo do systému přes 20 tisíc osob ve věkové skupině 12 až 15 let. Jedinou dosud schválenou vakcínou pro tuto kategorii je očkovací preparát Comirnaty farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: