Rodičům školáků se zvýší ošetřovné. Někteří už ale na příspěvek nedosáhnou. Promluvil mluvčí

Ilustrační foto – škola
Ilustrační foto – škola
Foto: Showpix

V souvislosti se znovuotevřením některých škol a částečnému návratu dětí do lavic je hodně diskutovaným tématem ošetřovné pro rodiče. Kvůli epidemii koronaviru mnozí z nich museli zůstat s dětmi doma a jako kompenzaci pobírali finanční příspěvek od státu. Ale s ohledem na aktuální situaci došlo hned k několika zásadním změnám. "Pokud dítě může chodit do školy, má ji otevřenou, tak na to se ošetřovné nevztahuje," uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 12. dubna vláda rozhodla o tom, že se v omezeném režimu otevřou školy a část dětí se bude moci vrátit ke standardní výuce. Jedná se o žáky prvního stupně základních škol a v rámci školek pak předškoláky a mladší děti například zdravotníků nebo učitelů. Rotační systém výuky má dovolit pozvolný návrat školáků, aniž by došlo k riziku zhoršení epidemické situace. Děti musí dvakrát do týdne podstoupit antigenní testy, aby nedošlo k nekontrolovanému šíření viru v případě pozitivního výsledku. Rodiče, kteří během doby uzavřených škol zůstávali s dětmi doma, pobírali od státu tzv. ošetřovné, ale nyní došlo hned k několika změnám.

V některých případech totiž rodiče ztrácí nárok na vyplácení příspěvku. "Ošetřovné je určeno pro případy, kdy je zakázána osobní přítomnost dítěte ve škole nebo školském zařízení, školce a podobně. Ale v případě, že jsou školy v rotačním režimu, tak to neplatí. Pokud dítě může chodit do školy, má ji otevřenou, pak se na to ošetřovné nevztahuje," řekl tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek pro ŽivotvČesku.cz.

Pro rodiče, kteří nemají možnost děti poslat do školy, vyplácení příspěvku zůstává a Senát dokonce schválil jeho navýšení. Z původních 70 % redukovaného výdělku vzroste na 80 %, čímž si rodiny, ve kterých děti zůstávají i nadále u distanční online výuky, trochu přilepší. Ošetřovné, kdy se nebere v potaz věk dítěte, mohou čerpat rodiče dětí se závažnou poruchou chování nebo například autismem.

Na přelomu nového milénia kralovala hudební skupina Holki předním příčkám hudebních hitpar...

Vyšší finanční dávka by měla být vyplácena zpětně od 1. března letošního roku. Nárok na vyplácení ošetřovného nemají rodiče, kteří řeší obavy o zdravotní stav dítěte, dostanou ho pouze za dny, kdy dítě nemůže absolvovat prezenční výuku ve škole. Stejně tak ztráta nároku vyplácení příspěvku platí tehdy, pokud rodič odmítá nechat dítě těstovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.