Rodinu Daniely Písařovicové zasáhlo úmrtí. Mrzí mě, že někteří lidé koronavirus považují za rýmičku, říká

Daniela Písařicová končí na České televizi
Daniela Písařicová končí na České televizi
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Moderátorka a redaktorka Daniela Písařovicová (42) zažívá přelomové životní období. Po 16 letech mění práci a těší se na nové výzvy. A také pozorně sleduje, jak Češi vnímají koronavirovou krizi. "Mé rodiny se toto období dotklo zásadně. Já to neberu na lehkou váhu," řekla Písařovicová v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz a kritizovala ty, kteří mají tendenci nemoc covid-19 podceňovat.

Po 16 letech opustila Českou televizi a začátkem května nastupuje do DVTV, kde se na ni Daniela Drtinová (50) a Martin Veselovský (48) těší jako na výraznou posilu týmu. Daniela Písařovicová si na začátek roku 2021 naordinovala čtyřměsíční klid, který ale ovlivňuje současná koronavirová krize. S nemocí covid-19 má rodina oblíbené moderátorky bohužel osobní zkušenost s tragickým koncem.

Jak vnímáte probíhající koronavirovou krizi?

Naší rodiny se bohužel toto období dotklo zásadně. Kvůli koronaviru máme úmrtí v rodině. Já to vůbec neberu na lehkou váhu. Tím více mě mrzí některá ta vyjádření, že je to jen »rýmička«, nebo mě mrzí, že se lidé v ulicích bouří kvůli nošení roušek. To je velmi smutné, protože přeci to, že nám konkrétně se nic nestane, tak to neznamená, že neohrozíme někoho dalšího.

Necháte se tedy očkovat?

Očkovat se určitě nechám. Je to i kvůli tomu, že moji rodiče jsou ve věkové kategorii 65+ a že se nyní nevídáme z toho důvodu, abych je náhodou nenakazila. Oni jsou hodně zodpovědní, takže očkování je jedna z variant, abych se nebála jezdit domů, což mi vždy přišlo zcela normální a vždy jsem se na to těšila. Chápu tu hierarchii, že tu jsou lidé, kteří to očkování potřebují daleko dříve než já, ale až na mě dojde řada, tak k tomu určitě přistoupím.

Za rodiči jezdíte jen s rouškou? Nebo nyní raději vůbec nejezdíte?

Vždy, když jsem za rodiči jela, tak jsem si nechala udělat test. Nebo když jsem si nebyla jistá, zda jsem nebyla náhodou v kontakt s nakaženým člověkem, tak jsem si ten test raději nechala udělat, abych měla jistotu. Za rodiči teď jezdím velmi málo.

Bude mít podle vás téma koronaviru vliv na výsledek podzimních parlamentních voleb?

Covid se stoprocentně ve volbách promítne. Minimálně jako velké téma. Což se koneckonců stalo i při těch posledních volbách – krajských. V předvolebních debatách v ČT toto téma nešlo opomenout, i přesto, že to nejzásadnější rozhodování o boji s koronavirem se děje na nejvyšší politické úrovni. Ale kraje se s tím potom musejí nějak poprat. A teď se to podle mě bude opakovat, ještě ve větší míře. Už dnes v politice prakticky denně slyšíme, co se v období epidemie udělalo dobře a co špatně. A vzhledem k tomu, že je opozice velmi kritická, divila bych se, kdyby na tuto linku nezabrousila.

Na co se nejvíce těšíte v nové redakci?

Myslím si, že při příchodu do DVTV už po té čtyřměsíční pauze budu mít velký »absťák« po mé práci. Nevydržím sedět dlouho v klidu, takže se budu hodně těšit do práce. Jsem přesvědčená, že budu dokonale odpočatá a to čtyřměsíční období naplní to, co jsem od něj očekávala. Budu se těšit na své nové kolegy a na svůj první nový rozhovor.

Budete odpočívat doma s knihou? Nebo chystáte dovolenou v zahraničí?

Mám nyní nějakou práci, moderuji online konference, ale chci primárně odpočívat. Takže hodně čtu knihy, chodím běhat, vyrážím na procházky. Na konci února či v březnu bych se ráda podívala do zahraničí, ale to bude záviset na tom, co bude možné a kam se budu moci dostat.

Jakou knihu byste doporučila?

Já se hodně těšila na Petru Soukupovou a její knihu Věci, na kterou nastal čas. Je to jednoduše napsaná kniha, která popisuje každodenní záležitosti a pro mě to byl balzám na duši. Od Evy Tvrdé jsem dočetla Dědictví. To je kniha, kde jsou popsány poměrně peprné osudy žen od třicátých let 20. století. A dočetla jsem také Osvětimský proces od Annette Hessové, to je dílo, které mě zasáhlo svou brutalitou. Nevybírám si v poslední době lehká témata, takže se těším, že nyní sáhnu po nějaké detektivce a budu se v noci budit strachy, zda mě náhodou někdo nechce zavraždit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.