Reklama:

Rok 2022 zhodnotil šéf české ambasády ve Finsku. Velvyslanec Adam Vojtěch promluvil o ruské agresi a manželech Zátopkových

Velvyslanec Adam Vojtěch
Velvyslanec Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2022

V únoru to bude rok, kdy se bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) stal šéfem české ambasády v Helsinkách. V nové funkci na něj čekalo hned několik náročných výzev, kterým musel čelit. Pro ŽivotvČesku.cz tak promluvil nejen o vstupu Finska do Severoatlantické aliance, ale i třeba náročné práci v rámci prezentace České republiky v zemi, kde zima je výrazně chladnější než v tuzemsku.

Reklama:

Start diplomatické mise Adama Vojtěcha, kdy si převzal úřad v Helsinkách, se udál v polovině února. Prvním testem jeho schopností byla invaze ruských vojenských sil v rámci rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu. Že šlo pro bývalého dvojnásobného ministra zdravotnictví o náročný úkol naznačuje už jen to, že Finsko má s Ruskou federací společnou hranici o délce 1325,8 kilometrů.

"Uplynulý rok by poměrně významně intenzivní. Na úřad jsem nastoupil 14. února a deset dní poté začala ruská agrese na Ukrajině, a to naprosto změnilo atmosféru ve Finsku, které se do té doby snažilo s Ruskou federací mít standardní vztahy. To se naprosto obrátilo a Finsko s Ruskem zpřetrhalo veškeré vazby v oblasti byznysu, energií a dalšího. Asi největší symbol takového rozhodnutí je přihláška Finska do NATO, což původně bylo nemyslitelné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf české ambasády s tím, že k plné ratifikaci nedošlo a čeká se na schválení Maďarska a Turecka, ostatní státy již krok Finska odsouhlasily.

Reklama:

"Pokud jde o reprezentaci České republiky tak došlo k několika velmi zajímavým událostem, kdy jsme se snažili prezentovat kromě řady setkání s politiky třeba i českou hudbu v oblasti kultury. V zásadě jsme se snažili co nejvíce a intenzivně komunikovat s finskými partnery a ČR odprezentovat na nejvyšší možné úrovni. Myslím, že pokud shrnu celkový rok, tak se nám v tomto směru plnit cíle dařilo s úspěchem," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch rok 2022 na svém postu velvyslance v Helsinkách s tím, že velmi kladně bylo hodnoceno i připomenutí výročí manželů Zátopkových, jejichž jména se ve Finsku těší velké oblibě. Konkrétně šlo o 100. výročí narození Emila Zátopka a zároveň před 70 lety si pár podmanil Helsinky.

Manželé Dana a Emil Zátopkovi se totiž 24. července 1952 zapsali do olympijské historie mimořádný způsobem. Jako první manželská dvojice se radovali z triumfu na stejných »Hrách«. Nejprve Emil vybojoval v náročném závodě zlato v běhu na pět kilometrů, následně Dana zvítězila v soutěži oštěpařek. Rodinné galapředstavení na helsinské olympiádě navíc Emil Zátopek vyladil dalšími dvěma zlatými.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: