Rok od epidemie. Adam Vojtěch zhodnotil její současný vývoj. Existuje šance na rozvolnění, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2021

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje pondělkem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. "Máme během tří týdnů šanci změnit situaci," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch současná opatření, která mají pomoct přibrzdit vývoj epidemie.

Lidé si podle vládního nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou ode dneška v následujících třech týdnech pobývat. 

"Situace je dnes velmi složitá a vláda se snaží přimět lidi, aby zůstali na jednom místě a nejezdili někam na hory a podobně. Jak to bude fungovat v praxi, se uvidí. Je to o určité důvěře lidí, že se to nebudou snažit za každou cenu obcházet. Věřím, že lidé jsou vnímaví a že situaci, která aktuálně je alarmující, pochopí. Že si uvědomí, že to je vážná situace. Máme během tří týdnů šanci ji změnit a pokud lidé budou respektovat opatření, tak existuje možnost, že dojde k rychlejšímu rozvolňování. Pokud tomu tak nebude, bude se prodlužovat doba uzavření všeho," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svůj pohled na současnou situaci ohledně epidemie koronaviru.

Zhruba 26.000 policistů se zapojí do kontrol dodržování opatřením, a to od pondělí, víc než 3800 vojáků a 270 celníků se k nim má připojit od úterý. Kontrolovat budou také dodržování pravidel pro zakrývání nosu a úst a uzavření dalších obchodů a služeb. V prvních dnech bude policie benevolentnější, od poloviny týdne už tak tolerantní nebude, uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Finsko už volá, Finsko už volá... Tak by se s nadsázkou dal popsat start diplomatické mise...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu