Reklama:

Rok od vypuknutí epidemie. Český student, který utíkal z Wu-chanu, promluvil o strachu a dění v epicentru nákazy

Daniel Pekárek
Daniel Pekárek
Foto: archiv Daniela Pekárka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2021

Onemocnění covid‑19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o vysoce infekční chorobu. Počátek epidemie je datován k 31. prosinci 2019, kdy byly první případy hlášeny v čínském městě Wu-Chan v provincii Chu-Pej. V České republice byly první tři případy nákazy novým koronavirem prokázány 1. března 2020. Jedním ze »symbolů« první vlny se stal student Daniel Pekárek, který začátek epidemie prožíval přímo v epicentru nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz se ohlédl rok zpět, kdy se skutečně bál o svůj život.

Reklama:

Na jaře loňského roku Daniel Pekárek zažíval vlnu koronaviru přímo v jedenáctimilionovém čínském městě, protože ve Wu-chanu studuje softwarové inženýrství. Město bylo uzavřené, on seděl na pokoji a čekal, jak se situace vyvine. Nakonec se mu podařilo odjet do České republiky, kde epidemie teprve startovala. 

Dane, v pondělí to bude přesně rok od prvních záchytů v Česku...

Reklama:

Uběhlo to strašně rychle, že mi ani nepřijde, že by to byl rok.

Když se začalo mluvit o nové infekční nemoci, kterou svět nezná, vy jste byl přímo v centru dění. Jak vám tehdy bylo, když se objevily první zprávy o smrtelné nemoci?

Dozvěděl jsem se o tom v prosinci. Psalo se, že někdo chytl SARS, že to u někoho zaznamenali. Pár lidí si to posílalo mezi sebou, někdo to na Facebooku sdílel v české skupině lidí, kteří žijí v Číně. A tam psali něco ve smyslu, že se to může přenášet očima či ženskými pohlavními orgány. Takže jsem si z toho dělal legraci. Tehdy jsem to nebral vážně, pak se poprvé začalo mluvit o nošení roušky jako o ochranně před nákazou.

Následně se ukázalo, že o SARS nejde. Začali umírat lidé, lékaři nevěděli, jak jim pomoct. Měl jste strach?

Strach jsem začal mít. A co si vzpomínám, protože jsem v tomhle paranoidní, tak jsem začal u sebe pozorovat symptomy. Nic mi ale nebylo. Spíš jsem měl obavy.

Jak jste prožíval, když se město ocitlo v karanténě?

Když jsem tam byl, tak tam nebyl ještě ten tvrdý lockdown. V té době, kdy jsem tam ještě byl, se mohlo vycházet ven, ale všechno bylo zavřené kromě potravin.

Mluvilo se o tom, že se vir rozšířil z wu-chanského tržiště. Byl jste tam někdy, jak to tam vlastně vypadalo?

Jeden Čech, který se společně se mnou vracel domů, my ukazoval snímky z tržiště. Osobně jsem tam nikdy nebyl. Takže spíš zkušenost mám ze supermarketů, kde je to pestré, je tam hodně ryb, žab, různých živočichů, to se tam dá koupit jako potravina, ale hady či netopýry jsem tam neviděl.

Jak byste rok od vypuknutí zhodnotil?

Rád bych se vrátil do Číny, abych mohl studovat. Když bych to měl zhodnotit v Česku, tak nezvládl bych to lépe než vláda, ale je vidět, že s epidemií a opatřeními má velké problémy.

Epidemie v datech:


  • Na konci roku 2019 se ve městě Wu-chan objevil nový typ koronaviru, rozšířený pravděpodobně od netopýrů. Koncem ledna 2020 čínské úřady zřídily karanténu, ve které se ocitlo jedenáct měst včetně Wu-chanu s přibližně 37 miliony obyvatel.
  • Na českém území byly první tři případy onemocnění potvrzeny 1. března 2020.
  • První vlna epidemie vyvrcholila v Česku kolem 12. dubna 2020, kdy bylo evidováno celkem 4 750 osob nakažených nemocí covid-19, z toho bylo 436 hospitalizováno, včetně zhruba stovky pacientů, kteří byli ve vážném stavu.
  • Dne 16. března hygienici rozhodli o uzavření uzavření obcí Litovel, Uničov a Červenka kvůli vysokému počtu nakažených. Lidé nemohli z ani do obcí cestovat a v obcích platil zákaz vycházení.
  • První nakažený v Česku zemřel 22. března.
  • V počátku krize řídila státní opatření Bezpečnostní rada státu, vedená Andrejem Babišem, 16. března byl ustaven krizový štáb řízený Romanem Prymulou. Toho vystřídal 31. března Jan Hamáček. Roman Prymula se stal vedoucím Centrálního řídicího týmu covid-19, který řídil zdravotnickou stránku boje proti koronaviru.
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: