Rok od úmrtí zpěvačky dua Roxette: Marie Fredriksson jednou rakovinu porazila, podruhé svůj boj prohrála

Členka skupiny Roxette zemřela 9. prosince 2019
Členka skupiny Roxette zemřela 9. prosince 2019
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2020

Marie Fredriksson (†61) byla zpěvačka, skladatelka a pianistka, součást skupiny Roxette a v neposlední řadě milující manželka a matka dvou dětí, která podlehla 9. prosince 2019 zákeřné nemoci. Úmrtí této hudebně nadané Švédky bylo nejen pro její příznivce velkou ránou, obzvláště proto, že už jednou rakovinu porazila. Podruhé však takové štěstí neměla.

Švědská zpěvačka Marie Fredriksson určovala v devadesátých letech směr evropského hudebního průmyslu. Byla polovinou oblíbeného dua Roxette, jehož písně Listen to Your Heart, It Must Have Been Love nebo Sleeping in My Car dobývaly přední příčky hitparád a dodnes patří mezi oblíbené hity.

Začátek noční můry

Marie Fredriksson měla vše, co si přála. Slávu, uznání, peníze, milovaného manžela a dvě vzorné děti. Ale v době největšího životního štěstí jí osud uštědřil ránu. Doma si zpěvačka začala stěžovat na silnou nevolnost a panika u ní vyvolala ztráta zraku v pravém oku. Na pohotovost jet nechtěla a myslela si, že si musí jen odpočinout. Krátce nato zkolabovala v koupelně a udeřila se hlavou o umyvadlo tak silně, až dostala epileptický záchvat.

Její manžel Mikael Bolyos přivolal záchrannou službu a Marie byla převezena do nemocnice, kde lékaři odhalili děsivý nález - nádor na mozku. Následovala čtyřhodinová operace a dlouhé měsíce chemoterapie a radioterapie. Nádor zpěvačku oslabil fyzicky a nechtěla dopustit, aby se podepsal i na její psychice. Mluvila o něm s nadhledem. "Přišla jsem o vlasy, cítila jsem se nemocná, ale vypadala jsem drsně. Vždy jsem měla krátké vlasy, takže mě jejich ztráta příliš netrápila," řekla v televizním dokumentu z roku 2004.

Nová naděje

Marii Fredriksson se nakonec podařilo boj s rakovinou vyhrát, ale nemoc zanechala následky. Ztratila schopnost číst, psát, počítat i mluvit. Přesto se nevzdávala a dokázala se vše naučit znovu. Po čase se vrátila na hudební pódia a o svém těžkém období nazpívala celé album. K radosti fanoušků se vrátila ke druhé svému parťákovi z Roxette - Peru Gessleovi, aby znovu rozjeli úspěšný hudební projekt.

Smutný konec

V roce 2016 se ke zpěvačce štěstí znovu obrátilo zády a musela zrušit všechny domluvené koncerty. Zradilo ji zdraví, měla problémy s chůzí a její pravá noha posléze přestala úplně fungovat. Nemoc se vrátila zpět. Poslední léta svého života strávila švédská umělkyně s nezaměnitelným hlasem v soukromí. 9. prosince loňského roku musel její muž se zármutkem oznámit světu smutnou zprávu o tom, že Marie Fredriksson zemřela. Zpěvačka skupiny Roxette zůstane nehasnoucí hvězdou hudebního nebe a pěveckou legendou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.