Roky podlomené zdraví Mekyho Žbirky: Náchylnost k zápalům plic měli v rodině. Podobně zemřela i jeho matka

Zpěvák Meki Žbirka zemřel ve věku 69 let
Zpěvák Meki Žbirka zemřel ve věku 69 let
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2021

Zpráva o smrti vynikajícího zpěváka a skladatele Mekyho Žbirky (†69) přišla nečekaně a zaskočila celou českou i slovenskou hudební scénu. Ještě nedávno se totiž po návratu z nemocnice ozval svým fanouškům s tím, že se již cítí lépe. Realita byla taková, že zdravotní obtíže jej sužovaly dlouhé roky. Na vině prý byly především rodové dispozice. Pro ŽivotvČesku.cz k jeho skonu promluvila kamarádka Hana Zagorová (75), kterou smutná zpráva velmi zaskočila.

Potíže s plícemi zdědil hudebník po své matce, která na následky vážného infekčního onemocnění plicní tkáně bohužel zemřela. S velmi závažnými projevy nemoci se umělec začal potýkat před čtyřmi lety. V roce 2017 ho v Londýně, kam se vypravil natáčet desku, postihl těžký zápal plic, ze kterého se zotavoval poměrně dlouho. "Nemoc mě zastihla nepřipraveného v Británii. Asi v letadle jsem chytil nějakou bakterii, s kterou si neumělo moje tělo poradit. Horečky pak stouply natolik, že se z toho vyvinulo něco, co už bylo vážné," uvedl zpěvák před časem pro SeznamZprávy. Z tohoto onemocnění, se kterým byl také hospitalizován, se posléze zotavoval ještě dlouhé týdny a dokonce absolvoval ozdravný pobyt ve Švýcarsku.

V roce 2019 se situace opakovala, Žbirku tehdy opět postihl zápal plic, který jej donutil zrušit dlouho nasmlouvané pracovní povinnosti. Pro Blesk tehdy zpěvákův stav okomentovala jeho žena Katarína. "Můj manžel musí brát antibiotika, má zánět dýchacích cest. Je doma, normálně chodí, ale musí poslouchat lékaře. Ti mu nedoporučili dlouhé cestování a klimatizaci v autě. Naopak musí být v klidu, ale nic vážného to není," uvedla. Po nějaké době se však ukázalo, že je jeho stav přeci jen vážnější, než se předpokládalo.

Koncem roku se objevily spekulace, že Mekyho Žbirku trápí podobně vážné onemocnění, kterému podlehl také Karel Gott - akutní leukemie. Tuto informaci jeho manželka ale vyvrátila. "Takhle vám to řeknu. Má problémy s imunitou. Už to má dlouhodobě, asi pět let. Není to nic nového," uvedla. O jaké onemocnění se přesně jedná, však specifikovat nechtěla.

V říjnu roku 2021 na sociální síti Meky Žbirka zveřejnil fotografii z nemocnice, na které je dokonce připojen na kapačky. "Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil a skončil jsem na infúzích. Posílejte energii, budu ji potřebovat," uvedl na svém Instagramu. I když se fanouškům Žbirka po čase ozval s tím, že se zotavuje, 10. října přišla nečekaná zpráva o zpěvákově úmrtí.

"Je to strašné. Dozvídám se to od vás. Je to hrozný. My jsme spolu hodně točili televizní silvestrovské pořady... Měli jsme zrovna zítra točit silvestrovský pořád pro Českou televizi," řekla pro ŽivotvČesku.cz zdrcená zpěvačka a kamarádka Hana Zagorová a zeptala se, zda za úmrtím fenomenálního hudebníka stojí onemocnění covid-19. Podle dostupných informací fenomenální zpěvák podlehl zápalu plic.

Miroslav »Meky« Žbirka se narodil v Bratislavě, dlouhá léta ale žil v Praze. Spoluzakládal kapelu Modus, kterou posléze v roce 1981 opustil a vydal se s kapelou Limit na dráhu sólového umělce. O rok později se také stal prvním slovenským Zlatým slavíkem, a kromě Waldemara Matušky (†76) se tak stal jediným, kdo kdy porazil Karla Gotta (†80). Se svojí první manželkou Helgou vychoval dceru Denisu, s druhou manželkou Kateřinou pak dceru Lindu a syna Davida. Otec Miroslava Žbirky pocházel z Trnavé Hory, matka Ruth Galeová z Londýna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.