Role zdravotnictví je léčit, ne lidi strašit, říká Andor Šándor. Promluvil o dvojí kategorii občanů
V Česku v současnosti stále platí vládní opatření, která odpovídají nejvyššímu, pátému stupni pohotovosti v protiepidemickém systému PES. Kvůli přetížení nemocnic vláda nyní neuvažuje o zmírnění těchto opatření. Ve společnosti tak narůstá čím dál větší frustrace a strach. "Role zdravotnictví je především léčit a nikoliv lidi strašit," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, který dlouhodobě poukazuje na chaos ve vládních opatřeních a nezdravou manipulaci s lidmi.
Současné kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou momentálně podle ministra zdravotnictví téměř vyčerpané a možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Zlepšení situace očekávají odborníci po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince.
"Mohu vycházet ze statistik a v nich se ukazuje, že počet hospitalizovaných pacientů klesá za poslední tři dny. Z mého pohledu to není tak problematické, jak se může zdát. Ale jde o číslo pro celou republiku. A může, jak je to v Chebu a dalších částech republiky, že nemají žádné covidové lůžko, to představovat problém. Dokonce primář říká, že začne triáž, to znamená, že bude brát jen ty, kteří přežijí a kteří nikoliv," poukázal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor na skutečnost, že chebská nemocnice už není podle jejího vedení schopna poskytnout všem pacientům s covidem-19 potřebnou péči. Tvrdí to primář zdejší interny Stanislav Adamec.
Podle bezpečnostního experta dochází v současnosti k navyšování strachu ve společnosti v souvislosti s epidemií. "Osobně si myslím, že není role zdravotnictví, tím myslím některé odborníky, aby vzbuzovali emoce a obavy u lidí, aby se ze současné situace hroutili strachy. Zdravotnictví má léčit, máme tu nouzový stav, máme tu krizový štáb. A ten ať řeší relokaci z míst, kde už nejsou lůžka na nemocnice, kde naopak lůžka jsou. A z míst, kde není personál na místa, kde personál je. Nikdo z nás nepochybujeme o náročnosti práce zdravotníků, lékařů sester, celkově personálu... Osobně si jejich práce, obětavosti bojovat o lidské životy vážím. Ale konstantní strašení může podněcovat napětí ve společnosti," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní poradce, který se nediví tomu, že čím dál častěji pořádají některé iniciativy demonstrace a lidé na ně docházejí bez roušek a nerespektují vládní opatření. Poslední se uskutečnila v neděli na pražském Staroměstském náměstí.
"Lidé dávají najevo svou nespokojenost a řekněme si, že pokud vláda zmastí očkování, tak si neumím představit, jaká bude reakce lidí. Myslím zmastit ve významu, že se budou stále podporovat prohlášení o dvojí kategorii občanů, byť Babiš slíbil, že nic takového nebude. A když lidé poznají, že v tom je chaos," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který tak varuje, že v případě, že by došlo k dalším chybám vlády, nálada ve společnosti se více vyostří.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.