Reklama:

Roman Prymula: Dochází k neřízenému promořování. Nemocnice se začínají postupně zaplňovat

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Situace v souvislosti s vývojem epidemie koronaviru v České republice se dostala na úroveň, která znepokojuje řadu odborníků. Přijatá protiepidemická opatření šíření viru podle dat, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, nebrzdí a místo toho se zaplňuje kapacita zdravotnického systému. Uplynulý týden byla čtyřikrát překonána hranice 10.000 nových případů nákazy za den. V nemocnicích leží v souvislosti s covidem-19 na 3740 lidí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (57) s dotazem, zda se dá současná situace označit už za řízené promořování. "Vypadá to na první pohled tak, ale já bych to nazval podle toho, co se tady děje, za neřízené promořování," uvedl v úvodu své odpovědi.

Reklama:

V letních měsících zájem o očkování proti covidu-19 oproti předchozím měsícům opadl a predikce ministerstva zdravotnictví, že po prázdninách by mohlo dojít k proočkování 70 procent populace, se tak stala nenaplněnou. Právě navození kolektivní imunity, kdy je v populaci vůči infekční nemoci imunní dostatečný počet osob, a to kombinací očkovaných a jedinců s imunitou po prodělání nemoci, bylo klíčové pro to, aby podzimní covidová vlna nepředstavovala riziko.

Šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (35) v reakci na nepříznivou skutečnost vyzval neočkované k přehodnocení názoru, zároveň upozornil na nutnost přeočkování posilující dávkou preparátu. Zájem o vakcínu mezi lidmi vzrostl nejen z obav, kdy se situace v říjnu začala zhoršovat, ale i kvůli následujícímu zpřísnění režimových opatření.

Reklama:

Při aktuálním pohledu na současný stav se může leckomu zdát, že situaci, která je podle odborníků znovu alarmující, ale není tak dramatická jako v případě, že by doposud nebylo podáno 12,77 milionu dávek, už nemá chuť nikdo řídit. Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, zda dochází k řízenému promořování, epidemiolog Roman Prymula přikývl s tím, že označení »řízené« by nahradil přesnějším termínem.

"Vypadá to na první pohled tak, ale já bych to nazval podle toho, co se tady děje, za neřízené promořování. Bohužel, tak jak tu není řízeno téměř vůbec, tak dochází k tomu, že kapacita nemocnic, ač by mohla být daleko vyšší na ten běžný průběh, tak se začíná postupně zaplňovat, protože nárůsty jsou enormní," okomentoval situaci svým pohledem pro ŽivotvČesku.cz exministr zdravotnictví, který se v polovině roku domníval jako drtivá většina odborníků, že současná vlna epidemie nebude řádit jako utržená ze řetězu a zkrotí ji dostatečně proočkovaná populace.

Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo v Česku aplikováno 12,77 milionu dávek očkování proti novému koronaviru. Z 10,7 milionu obyvatel v ČR má ukončené očkování 6,2 milionu lidí. Podle posledních dat, které ministerstvo pravidelně aktualizuje, v sobotu zdravotníci dali necelých 12.000 injekcí s vakcínou, zhruba polovina připadla na posilující dávky. Proti minulé sobotě bylo aplikovaných očkovacích dávek o 2200 méně.

Premiér v demisi Andrej Babiš (67) ve svém nedělním videu na sociálních sítích uvedl, že z dospělé populace se očkování účastní 70,5 procenta lidí. "Ohrožených seniorů starších 65 let jsme naočkovali 84,5 procenta," uvedl. Chybí podle něj naočkovat 307.764 lidí, z toho 56.640 prodělalo onemocnění covid-19. Babiš také potvrdil, že kabinet v demisi přijme opatření, podle kterého se od 29. listopadu nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: