Roman Prymula exkluzivně: Příští měsíc se počet nakažených ještě zvýší, pokud ne, koronavirus mohl ztratit virulenci

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Lidé s rychlým rozvolněním restrikcí mají pocit, že Česko neviditelného soupeře, jakým koronavirus je, porazilo. A možná předčasně slaví. V pondělí došlo za poslední měsíc k nejvyššímu nárůstu nakažených. Roman Prymula exkluzivně pro Život v Česku uvedl, že pokud by opravdu nedošlo k ničemu, koronavirus mohl přijít o své vlastnosti. Podle něj je to ale málo pravděpodobné.

Vláda povolila, že lidé nemusí od úterý uvnitř kanceláří nosit roušky, stejně tak pokud jde o zaměstnání, kde se pracuje ve vysoké teplotě. Lidé v posledních dnech nařízení mnohdy nedodržují ani venku...

"Já doufám, že uvnitř objektů to jakž takž nějak ještě bude fungovat, ale venku jak se to rozvolňuje, to už moc nefunguje, protože lidé se domnívají, že jak se rozvolnilo rychle, tak že už mohou, že se nic neděje. Pokud jde o čísla, nedělal bych ještě závěry. Počet uzdravených klesá z důvodu, že vir má nějakou dobu, kdy se z těla vylučuje. Pokud jde o nakažené, nechci předbíhat hodnotám. Pravdou je, že určitá ložiska jako ubytovny a podobně už evidujeme," uvedl Prymula.

Podle epidemiologa by lidé situaci neměli podceňovat. Stále vážná je. Domnívat se, že vir se dal na ústup může být hodně naivní.

"Teď je to poměrně zpomaleno. Myslím si, že do konce měsíce se nic výrazného dít nebude, ale uvidíme, co se bude dít za měsíc o prázdninách či v září," řekl uznávaný epidemiolog.

Může dojít ke ztrátě vlastností

"Kdyby číslo nakažených nenarostlo, tak by se s tím virem muselo něco stát. Musel by ztratit virulenci a infekciozitu a další vlastnosti. Může se to stát, ale zatím pro to indície moc nesvědčí. Uvidíme v tom dalším měsíci, jaké dopady budou z takového rozvolnění," dodal Prymula, který se obává, že čísla počtu nakažených budou naopak postupně růst.

Co je virulence:

Virulence se určuje například podle schopnosti mikroba vyvolat onemocnění či v rámci něho usmrtit hostitele. Kmeny, které mají tak nízkou virulenci, které téměř nezpůsobují onemocnění, ačkoliv daný druh patogenní je, se nazývají avirulentní (a daná vlastnost avirulence).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.