Roman Prymula: K nějakému nárůstu ještě dojde. Ale už to nebude exodus, jaký jsme tu měli

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2021

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1,671.027 lidí. Zhruba 98 procent z nich už se uzdravilo. Od začátku července stoupl počet odhalených případů nákazy o 3386 případů, zatímco za prvních 17 dní v červnu to bylo 3906 případů. Červencovým denním maximem je 316 nových případů z tohoto úterý. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by už k masivnímu nárůstu, tedy další vlny epidemie, jako tomu bylo v loňském roce, nemělo dojít. "K nějakému nárůstu ještě dojde, ale už to nebude tak masivní," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Od začátku července přibylo do statistik zatím šest případů úmrtí lidí s prokázaným covidem. Za shodné období v červnu to bylo 61 případů. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v celé republice s covidem 30.338 lidí.

Řada odborníků se domnívá, že po prázdninách k šíření viru v populaci dojde, ale díky proočkovanosti už nepůjde o tak zásadní čísla, jako tomu bylo v loňském roce. "Myslím, že k nějakému nárůstu ještě dojde, ale už tady bude docházet k tomu, že tady je populace z významné části imunní a nemuselo by tedy docházet k nějakému zásadnímu exodu jako jsme viděli na konci loňských prázdnin a zejména v podzimních měsících. Na druhou stranu bych to bez povšimnutí nenechal. To znamená, že takové rozvolnění opatření jako se děje ve Velké Británii, u nás na místě není, protože my tu populací, která je riziková, ještě proočkovanou nemáme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

V uplynulých sedmi dnech připadá v zemi na 100.000 obyvatel zhruba 15 nově nakažených, stejně jako předchozí den. Nejhorší situace je v Praze, kde za poslední týden odhalily testy téměř 43 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel. Druhý je Plzeňský kraj s 36 případy a třetí střední Čechy přibližně s 21 novými případy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

Mezi okresy je situace nejhorší na Plzeňsku. Okres Plzeň-sever vykazuje přes 54 nových případů na 100.000 obyvatel na sedm dní a v Plzni je to téměř 49. Následuje hlavní město s 41 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.