Roman Prymula: Kdy dojde k přesunu systému PES do nižšího stupně a jak pracuje vir v těle člověka

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2021

Ve světě zemřely už více než dva miliony lidí nakažených covidem-19. Vyplývá to z průběžně aktualizované statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). V současnosti se index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží oficiálně na pátém stupni. Ve společnosti je nejčastější otázkou, kdy dojde k přesunu do mírnějšího stupně. "Situaci je těžké predikovat, záleží často i na politickém rozhodnutí," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. Dále pak popsal, jak vir v těle člověka pracuje.

Podle bývalého ministra zdravotnictví není situace v souvislosti s epidemií na území České republiky dobrá. Navíc nálada ve společnosti je spíše pesimistická. Situaci nepomohla ani skutečnost, že v pátek úřady několika evropských zemí informovaly, že farmaceutická společnost Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny do Evropy.

Stále platí řada tvrdých opatření a rychlé rozvolnění může způsobit opět vysoké nárůsty pozitivně testovaných za uplynulých 24 hodiny, potažmo zátěž pro zdravotnický systém - kapacity.

V prosinci byla vláda příliš zbrklá a dopady rozvolnění se promítají i v novém roce. Podle Romana Prymuly by lockdown měl trvat ještě asi 3 týdny, což by znamenalo do začátku února. "Rizikovost je výrazně dána současným zavedením jednotlivých opatření. Pokud opatření plošná nejsou, uplatňují se v přenosu viru domovy seniorů, školy, zaměstnání, rodina, zdravotnická zařízení, restaurace, oslavy, apod. Pokud jsou rizikové aktivity uzavřeny, místa nákazy se logicky mění," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog, který poukazuje na skutečnost, že v případě rychlého rozvolnění řady sektorů, může dojít opět k nekontrolovatelnému šíření viru. Navíc podle jeho slov je mnohdy uzavření či rozvolnění závislé na politickém, nikoliv epidemiologickém rozhodnutí. Predikovat tedy, kdy dojde k dalšímu rozvolnění - přesunu v indexu PES do nižšího stupně - nelze v tuto chvíli přesně určit.

Nejvíce rizikovou skupinou, pokud jde o nákazu virem SARS-CoV-2, představují senioři 65+ a lidé s dalšími nemocemi jako je vysoký tlak, obezita či cukrovka. Bývalý ministr zdravotnictví popsal přesný mechanismus, jak se vir v těle chová. "Virus se bez buňky není schopen sám množit. Rozmnožování virů probíhá tzv. replikací a probíhá uvnitř hostitelské buňky. Virus k tomuto procesu cizí buňku využije, podobně jako kukačka. V některých případech je virus rychle z organismu vyloučen, jindy dlouho přetrvává. Příkladem dlouhého přetrvávání je např. virus varicella - herpes zoster, který v nervových gangliích může přežívat tiše i léta, než je aktivován a vznikne známý pásový opar," upřesnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Nový koronavirus byl poprvé zachycen před více než rokem v Číně a na jaře minulého roku už naplno propukla celosvětová pandemie. Podle JHU se dosud nejvíce lidí nakazilo ve Spojených státech, které mají přes 23 milionů infikovaných. Druhá je Indie s přibližně 10,5 milionu nakažených. Následují Brazílie (přes 8 milionů nakažených), Rusko (zhruba 3,5 milionu), Británie (přes 3,3 milionu) a Francie (téměř 3 miliony). Česko má v současnosti celkový počat nakažených 874.605.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.