Roman Prymula: Nárůst nakažených bude už v současné době. Nakazili se i mí přátelé

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2020

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula pro portál Život v Česku promluvil o tom, že očekává nárůst nakažených. Podle něj je situace ve stavu, že už v současné době se čísla zvýší. Sám by ale byl rád, kdyby se mýlil. Podle něj může vir zároveň zmutovat a může být u něj snížená schopnost infekčnosti.

Prymula vyzval provozovatele, aby v restauracích dodržovali pravidla, že stoly od sebe budou umístěny na dva metry. Dále zdůraznil, že nosit roušky v restauracích je důležité pravidlo.

"Je důležité, aby i v restauracích byly dvou metrové rozestupy. I co se týká nošení roušek, je důležité to dodržovat. Provádíme rozvolnění, které je rychlejší než bylo původně plánováno. A abychom se vyhnuli druhé vlně koronavirové epidemie, tak musíme dodržovat veškerá možná opatření.," uvedl Prymula, který by si přál, aby se druhá vlna epidemie v Česku znovu nerozjela.

Podle respektovaného odborníka počet nakažených se zvedne. Ale může se i mýlit. A byl by naopak rád, kdyby vir zmutoval do podoby, kdy není tolik infekční.

Vir může mutovat

"Mrazí mě v kostech, že nárůst bude už v současné době. Byl bych rád, kdyby nebyl. Bylo by skvělé, kdyby zmutoval a nebyl třeba tolik infekční. A mám i příklady, kdy k tomu dochází. Jeden z mých blízkých přátel, který byl v Itálii a vrátil se, tak v podstatě jeho manželka a dcera byly pozitivní a on nikoliv. Byli spolu po dobu 43 dnů a nenakazil se. To je signál, že ten virus je v některých případech méně infekční, než si myslíme. Ale jsou tu případy, kdy se virus dostane do domova důchodců a nakazí všechny," dodal Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.