Roman Prymula nastínil, co považuje za řešení současné situace. Nárůsty nakažených jsou enormní, hodnotí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2021

První lednové dny nového roku 2021 se nesou bohužel ve znamení alarmujících čísel, která poukazují na dramatický nárůst počtu nakažených virem SARS CoV-2 v Česku. Svátek Tří králů se stal dnem rekordního množství pozitivních případů, kdy testování prokázala celkem 17.668 nakažených. Řešení krizového stavu, kdy začíná epidemie koronaviru znovu nabírat na síle, uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56).

V Česku platí až do pátku 22. ledna nouzový stav a vláda rozhodla také o tom, že stejně dlouho bude pokračovat nejpřísnější pátý stupeň protiepidemického systému PES. Nadále tak zůstávají zavřené například restaurace, fitness centra, skiareály a v omezeném režimu bude probíhat školní výuka – pouze žáci 1. a 2. stupně, mateřských nebo speciálních škol usednou do lavic.

Číslo poukazující na denní přírůstek nakažených onemocněním covid-19 totiž ukázalo, že během úterního dne 6. ledna, který je v mnoha zemích považován za konec vánočních svátků, testování prokázalo 17.668 nakažených a přiblížilo se velmi znepokojivé hranici 18 tisíc. Nemocnice bojují s problémem nedostatku zdravotnického personálu i proto, že mnozí z řad zdravotníků se nakazili virem SARS CoV-2.

"Nárůsty v současné době jsou enormní, situace bude vyžadovat delší přísnější opatření, pak dojde opět k uvolnění," popsal situaci pro ŽivotvČesku.cz ze svého odborného pohledu renomovaný epidemiolog Roman Prymula.

Řeší se i nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče, který trápí například Karlovarský kraj. Na některých místech musí vypomáhat vojáci, hasiči a policisté. Prosby ze strany nemocnic směřují také k vysokoškolským i středoškolským studentům zdravotních oborů.

Bývalý ministr zdravotnictví pokračuje i s myšlenkou, že se Česko dostane opět do méně dramatických čísel a situace nebude vyžadovat tak přísná opatření. "Rozvolnění by pak ale mělo být pozvolné, abychom pořád nebyli v režimu brzda plyn," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Velkou naději vkládá laická i odborná veřejnost do očkování a vakcíny Comirnaty americké společnosti Pfizer a jejího neměckého partnera BioNTech, která má být efektivní zbraní v boji se zákeřným koronavirem a v klinickém hodnocení prokázala 95% účinnost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.