Roman Prymula nastínil, jaké mohou být výhody za očkování. Přístup by neměl být černobílý, říká

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2020

V Česku odstartovalo očkování proti onemocnění covid-19. Deset tisíc vakcín se v prvé řadě dostane zdravotníkům, seniorům a dalším rizikovým skupinám. Někteří lidé zůstávají skeptičtí a nové vakcíně nedůvěřují. Mohl by však existovat důvod, jak lidi motivovat k tomu, aby podstoupili aplikaci očkovací látky. Teorie je taková, že by mohli být v některých oblastech života zvýhodněni. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), jak by mohla vypadat realita. Svými slovy se snaží krotit silné emoce, které kolem očkování panují. Zároveň si uvědomuje, že nový typ koronaviru v důsledku polarizuje společnost.

Každý Čech má doma očkovací průkaz, který je evidencí toho, kdy a na co byl člověk v minulosti očkován. Je tedy logické, že ti, kteří si nechají aplikovat injekci vakcíny proti viru SARS-CoV-2, dostanou potvrzení o tom, že očkování absolvovali. Především lékaři potřebují mít jasnou informaci o tom, kdo byl skutečně očkován, a kdo ne.

Vlády v souvislosti s očkováním zvažují, jak k dobrovolné vakcinaci přivést co nejvíce odpůrců vakcíny. Mluví se o zvýhodnění ve smyslu, že očkovaní může přinést nekomplikovaný vstup do restaurací, barů či kin. Ale také v souvislosti s cestováním do zahraničí. Znamenalo by to, že kdo je očkovaný, nemusí si dělat starosti. Jisté obrysy má projekt evropského vakcinačního pasu neboli takzvaného COVIDPASU.

Měl by mít jednotnou podobu a státy EU jednají o tom, aby všude platilo totéž. Mezinárodní očkovací doklad řeší také Světová zdravotnická organizace (WHO).

Pro ŽivotvČesku.cz poskytl více informací epidemiolog Roman Prymula, který není zastáncem polarizace společnosti, ale je si vědom tlaku ze strany EU, která očkovací pas a zvýhodnění očkovaných vidí jako cestu.

"Vakcinační průkaz, jakýsi COVIDPAS, bude jistě potřebný, aby očkovaní měli možnost se jím prokázat. Očkování zůstane dobrovolné, ale mělo by přinášet těm, kteří se očkovat nechali, určité výhody a mohli navštěvovat aktivity, kde se ostatní budou muset nechat testovat. Nemyslím si, že by přístup měl být černobílý v tom, že očkovaný může vše a neočkovaný nic. To by významně polarizovalo společnost. Ale neočkovaní se budou muset smířit s tím, že po nich budou nadále vyžadovány testy, třeba při zahraničních cestách," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který tak poukázal na nevýhodu PCR testů, a to v souvislosti s cenou.

Cena za samotné vyšetření testem a mezinárodní certifikát stojí přibližně 2000 korun. Ovšem faktem je, že má omezenou platnost a je vyžadován i při návratu. Cestování se tak pro jednotlivce významně prodraží. Antigenní testy pak mohou být oproti PCR testům významně levnější.

Jako první hovořila o bonusech pro očkované proti covidu hlavní hygienička Jarmila Rážová, a to už letos na podzim. Konkrétní podobu nesdělila, jen uvedla, že by se s vakcinací pojil přístup ke službám, který by neočkovaní neměli, případně ne bez čerstvého negativního testu.

Některé firmy už uvedly, že své lidi chtějí mít proočkované, jako třeba Škoda Auto. Z pohledu zákazníka se jeví pravděpodobné, že očkování sehraje roli v letecké dopravě. Ředitel australských aerolinek Qantas Alan Joyce již dříve ohlásil, že na jejich sedačky smí usednout jen očkovaní.

Podle slov premiéra Andreje Babiše (66) má Česká republika objednáno 15,9 milionu vakcín pro necelých 9 milionů lidí. Běžná populace by měla mít možnost nechat se očkovat na konci března.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.