Roman Prymula o léčbě covidu-19: Isoprinosin nebo ivermectin jsou spíše přání otce myšlenky než realitou

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2021

Ministerstvo zdravotnictví umožnilo zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta. Nemůže být součástí standardní péče. V současnosti neexistuje nová převratná léčba a populace se upíná k jediné možné cestě, jak z epidemie ven. Tím je očkování. "Řada nových preparátů je spíše přáním otce myšlenky než realitou," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) ohledně dotazu, zda existuje nová léčba covidu-19.

Z léku ivermektin se stalo i politické téma. Podobně tomu je u preparátu isoprinosin. "Nové převratné léky se neobjevily. Protilátkové preparáty mají poměrně vysokou účinnost, ale jejich použití vzhledem k nutnosti je nasadit na samém počátku onemocnění a omezené dostupnosti, neřeší COVID-19 bezezbytku. Řada nových preparátů je spíše přáním otcem myšlenky než realitou. Myslím tím isoprinosin nebo ivermectin. Slibný je izraelský preparát, ale cesta k registraci je ještě poměrně dlouhá," upřesnil ohledně léků na covid-19 bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Již dříve exministr zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedl, že lék na koronavirus není. "Ani dříve zmiňovaný ivermektin, ani nyní zmiňovaný isoprinosine bohužel tady tuto potenci nemají. V žádném případě se nejedná o léky, které by mohly být používány obecně, nebo které by si lidé měli třeba někde kupovat, nebo ve větším pořizovat," upřesnil. Antivirotikum isoprinosine nelze podle Blatného jednoznačně doporučit, rozhodnout o jeho užití pro konkrétní pacienty by měli jejich lékaři. Jednoduchá není ani prevence proti koronaviru, vhodné je ale používání vitaminu D, řekl.

S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí, řeší řada zemí problémy spojené s restriktivními opatřeními, jejich zaváděním či uvolňováním. Dalším problémem zůstává očkování proti covidu-19 a dostupnost vakcín.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.