Roman Prymula: Očkujeme vakcínou, která byla vytvořena na původní wuchanské kmeny viru

ŽivotvČesku
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 1. 2022

Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování přes 16,8 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo asi 6,8 milionu lidí. V pondělí dostalo vakcínu 35.979 lidí, což bylo o třetinu méně než před týdnem. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) současná vakcína nedokáže vykrýt plně variantu delta či omikron a není tolik efektivní, jako vakcína, která by ji měla v budoucnu nahradit - tedy vakcína druhé generace.

Navzdory rekordním nárůstům případů nemoci pokračoval v pondělí pokles počtu hospitalizovaných ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne. V nemocnicích bylo 1695 lidí s covidem-19, o sedm procent méně než předešlé pondělí. Ještě výraznější bylo snížení množství vážně nemocných, a to skoro o třetinu na 207. Počty hospitalizovaných s covidem-19 postupně klesají už zhruba od začátku loňského prosince.

Doposud platí, že nejefektivnější zbraní je očkování. Epidemiolog Roman Prymula ale upozorňuje, že ideální stav by byl, kdyby se očkovalo vakcínou, která je připravena na současné varianty. "Očkujeme vakcínou, která byla vytvořena na původní wuchanské kmeny viru. To znamená, že tato vakcína nereflektuje změny, které tady nastaly. Pokud chceme vakcínu, která by byla v povinném režimu, tak bychom měli představit vakcínu, která má vyšší účinnost a která koresponduje s tím, co tady cirkuluje a proti čemu chceme chránit populaci," vysvětlil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím, že povinná vakcína, kterou vláda smetla ze stolu nedává smysl.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,79 milionu případů nákazy a zemřelo 37.080 lidí s covidem-19. Počty úmrtí stejně jako počty vážně nemocných s covidem-19 v poslední době klesají. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 134 lidí, což bylo skoro o dvě pětiny méně než v předchozím týdnu.

Hudebník Ozzy Osbourne (73) před více než dvěma lety fanouškům přiznal, že bojuje s Parkin...

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku v závěru minulého roku po celý prosinec postupně klesaly, ale přibližně od začátku ledna opět rostou. Důvodem je šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron. Denní přírůstek nakažených na webu ministerstva navíc nezahrnuje případy opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaných lidí, kterých v posledních týdnech výrazně přibývá. V pondělí bylo opakovaně nakažených 3195, což bylo o tři pětiny více než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu