Roman Prymula odhadl, jak to bude s epidemií přes Vánoce. A ukázal prstem, kdo nese odpovědnost za současnou vlnu epidemie

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Epidemie na území České republiky nepolevuje a v nemocnicích je 1466 lidí, což je nejvíce od poloviny května. V mezitýdenním srovnání denní počty nakažených v poslední době pravidelně rostou. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) je cesta ven pouze přes vyšší proočkovanost populace. Dále pak pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jaký vývoj ohledně šíření viru bude přes Vánoce a ukázal prstem, kdo může za současnou vlnu epidemie.

"Já doufám, že tato situace je významným impulsem k tomu, aby se lidé nastartovali co do očkování a je vidět, že zájem jde dramaticky nahoru. Očekávám, že se proočkovanost zvýší a lidé budou mít třetí dávky. Dále pak už tady je určitá obava z epidemie, takže se omezí kontakty a tím logicky dojde k tomu, že šíření se zpomalí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, co je šancí na zpomalení tempa pozitivních záchytů.

V posledních dnech skutečně roste zájem lidí o očkování proti covidu. V pátek zdravotníci aplikovali 34.176 dávek vakcín, o 1800 víc než o týden dříve. Od pondělí do pátku bylo podáno přes 150.000 dávek. O týden dříve necelých 112.000. Díky tomu by letošní Vánoce mohly být bez výrazných protiepidemických opatření.

Od začátku očkování proti covidu koncem loňského prosince zdravotníci podali 12,2 milionu dávek. Ukončené očkování má přes šest milionů lidí. Posilujících dávek bylo dosud aplikováno 205.883.

"Myslím si, že situace jako v loňském roce dramatická nebude, že přes Vánoce bude odlišná, tedy pokud lidé začnou dodržovat elementární pravidla. Zatím tomu tak není, epidemie se šíří bez přirozených překážek," odhadl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz a odpověděl na dotaz, kdo nese zodpovědnost za současný nepříznivý vývoj epidemie.

"Zatímco dominantně v prvních vlnách to byla logicky zodpovědnost státu, kdy si lockdownem kupoval čas, aby mohl proočkovat nějakou část populace, teď už si za to mohou lidé, protože pokud se někdo nechce očkovat, tak je logicky živnou půdou pro šíření epidemie a s tím už nikdo nic neudělá, protože řada těch lidí je přesvědčena o své pravdě a tady už musíme hledat chybu sami v sobě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.