Roman Prymula odhalil, kde dochází nejčastěji k nákaze koronavirem. Není to o viru, ale o lidech, říká

Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2020

Hlavní město Praha je aktuálně nejvýznamnějším lokálním ohniskem nákazy v Česku. Proto se zavádí opatření kvůli zamezení šíření koronaviru. Tento týden se začnou nosit roušky v obchodech a nákupních centrech, později také ve společných prostorách škol. Omezí se i noční provoz barů a klubů. Epidemiolog Roman Prymula upřesnil pro ŽivotvČesku.cz, kde je největší problém.

Pokud jde o šíření koronaviru na území České republiky, dalo by se to s nadsázkou hodnotit fotbalovou terminologií tak, že Česko v první polovině vedlo, ve druhé části, pokud jde o šíření nákazy a aktuální počty nových případů nákazy, prohrává. Přitom to není tak dlouho, co premiér Andrej Babiš tvrdil, jak se od Česka učí ostatní země nosit roušky.

V tuto chvíli mají epidemiologové největší trápení s bary a restauracemi. Od středy 9. září bude v Praze nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb, kromě provozů, které neslouží pro veřejnost. Možný bude prodej z okénka bez vstupu zákazníků do provozovny. Opatření cílí především na noční kluby a bary. A právě tyto provozovny jsou podle uznávaného epidemiologa Romana Prymuly velký problém.

"V Praze byl navozen systém, který je zcela zřejmý a vychází z rizika, které provozovny představují. Naprosto spolehlivě dnes víme, že se posouvá věková hranice osob, která se nejčastěji nakazí. A dnes se to dostává k průměru mezi 20 až 29 let věku, což jsou lidé, kteří navštěvují nejvíce tato zařízení. Tam nepochybně dochází k přenosu v nočních hodinách. A pokud zde jsou lidé, kteří argumentují, že virus spí do půlnoci a teprve pak přichází, kdy je nevůle kvůli zavedení opatření, tak zlehčují situaci. Je důležité si uvědomit, že to není o viru, kdy tam přichází, ale o lidech a jejich chování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, který byl klíčovou postavou k zamezení šíření viru v první vlně epidemie.

"Pokud jsou lidé pod vlivem alkoholu či jiných látek, tak ztrácí hygienické návyky a pak logicky dochází k přenosu viru. Nejde jen o provozovny, ale i rodinné oslavy a podobně," dodal Prymula s tím, že v tuto chvíli je situace velmi vážná.

S tím, že Prymula dlouhodobě upozorňuje na problém barů a restaurací, se shoduje i ministr zdravotnictví.

"Noční podniky nám dělají poměrně starost. Doufejme, že opatření, které bylo představeno, povede k redukci pozitivních případů. Obecně nárůst je výrazný a čísla nejsou dobrá. Proto reagujeme zejména v Praze, kde je nárůst nejrychlejší," souhlasil se slovy Romana Prymuly ministr zdravotnictví.

Nevyloučil ani, že pokud stav bude setrvalý, případně zhoršující se v souvislosti s šířením koronaviru na území Česka, mohou být přijata další opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.