Roman Prymula odpověděl, proč koronavirus nabírá na síle: Začíná dominovat varianta BA.5, zdůraznil

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2022

Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V uplynulých sedmi dnech evidují statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3300 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1100 víc. Třetí týden po sobě se tak zvýšilo i incidenční číslo, na 100.000 obyvatel nyní připadá 31 nakažených za poslední týden, před týdnem mělo hodnotu 20. Mírně už také roste počet hospitalizovaných, ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 120 nakažených, před týdnem jich podle aktualizovaných dat bylo 112. Více hospitalizovaných s nákazou bylo naposledy na začátku června. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Důvod, proč se to děje, upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula (58).

Za nárůstem počtu nových případů je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nakažlivější varianta BA.5, která postupně vytěsňuje omikron. Dušek očekává sezonnost viru, tedy pokračující oslabení nakažlivosti v teplém letním období, přesto ale připouští »letní vlnu« způsobenou nakažlivější variantou. Proti původní variantě, která přišla v březnu 2020 z Wuchanu, je nakažlivější více než desetkrát, řekl Dušek v tomto týdnu při diskusi Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) k očkování.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila velmi zkušeného epidemiologa Romana Prymulu, jaká je realita ohledně zvýšeného počtu pozitivních záchytů jeho pohledem.

"Bohužel, v poslední době dochází ke stabilnímu nárůstu, který v počátku nevypadal dramaticky, nicméně reprodukční číslo 1,4 je už poměrně vysoké. Důvodem toho jsou varianty, které se objevují nejen v Evropě, ale i po celém světě, jsou to varianty omikronu, kdy začíná dominovat varianta BA.5, která je velmi rychle se šířící a zvládá to 10,5krát rychleji, než tomu je u původní wuchanské varianty. To znamená, že to je důvod toho, že k tomu dochází i mimo sezónu, protože virus je sezónní, a v letním období tedy dochází k nárůstu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

V posledních týdnech se nákaza nejvíce šíří v Praze, kde za posledních sedm dní (údaj k pátku) připadá na 100.000 obyvatel 75 nově nakažených. S odstupem pak následují Středočeský a Plzeňský kraj, kde je incidence 38, respektive 35. Naopak nejpříznivější je situace na Vysočině s incidencí 13.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje přes 266.000 podezření na opakovanou nákazu. Zemřelých s prokázanou nákazou je celkem 40.313. Údaje se při dalších aktualizacích ale mohou ještě měnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.