Roman Prymula: Opatření nefungují, vrchol epidemie v listopadu. Vědec Flegr: Zachrání nás jen lockdown

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na začátku schůze Sněmovny v úterý promluvil směrem k poslancům s tím, že vývoj epidemie v rámci opatření nemá takový efekt, jak se přepokládalo. Kontaktů je stále mnoho. Vrchol epidemie se očekává v listopadu. Podle vědce Jaroslava Flegra bude tou dobou už 10.000 lidí hospitalizovaných.

"V tuto chvíli se nacházíme v době, kdy dochází k exponenciálnímu nárůstu ve většině evropských zemí. Situace v naší republice není jednoduchá. Máme zde stále prudký nárůst nakažených osob. Stále nevidíme pozitivní dopad opatření, které jsme zavedly během minulých týdnů,“ uvedl Prymula s tím, že přibližně mezi 3. a 11. listopadem dojde k vrcholu epidemie. "Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou účinná," dodal ministr zdravotnictví a nevyloučil zavedení dalších opatření.

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra se Česká republika blíží čím dál více ke katastrofickému scénáři. Vláda by podle jeho slov měla okamžitě zatáhnou za záchrannou brzdu. Tím je zavést lockdown - tedy zmrazit život v Česku.

"Pokud nedojde k tvrdému opatření, tak očekávám, že už 31.10. může vyžadovat hospitalizaci 9 tisíc pacientů. My si teď nevybíráme mezi lockdown ano, nebo lockdown ne. My už si musíme vybrat mezi kratší lockdown hned a 10 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci počátkem listopadu nebo delší lockdown za 10 dnů a 15-20 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci v listopadu. Třetí možnost - smířit se 30 - 120 tisíci mrtvými a nechat populaci promořit není na stole - lidi mají stále ještě pud sebezáchovy a když přestanou nemocnice přijímat pacienty, přestanou vycházet z domů a promořování se po 10 dnech zastaví," upřesnil svůj pohled na epidemii a její dopady Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.