Roman Prymula otevřeně o zákulisí politiky: Ostatní v ní závidí a obávají se vás, že je ohrožujete

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Bývalý ministr zdravotnictví a exporadce premiéra Roman Prymula (57) nedávno zcela otevřeně odmítl, že by se v souvislosti s bojem s epidemií vrátil na veřejné posty. Jeho třetího návratu se podle něj lidé nedočkají. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil svou krátkou politickou kariéru, která ho v mnohém nepříliš kladně překvapila. "Ostatní v politice vám závidí a obávají se vás, že je politicky ohrožujete a v běžném životě to znamená naprostou ztrátu soukromí," řekl pro ŽivotvČesku.cz špičkový odborník přes imunizaci a vakcíny.

Roman Prymula na podzim krátce působil jako ministr zdravotnictví, z funkce odešel poté, co byl přistižen fotografem při vycházení z uzavřené restaurace na Vyšehradě. Následně ho premiér Andrej Babiš (66) jmenoval svým poradcem, z funkce odešel v polovině února po návštěvě fotbalového utkání. Svou přítomnost na něm obhajoval tím, že se dlouhodobě snaží obhajovat cestu, která by přes pečlivé testování vedla k otevření sportovních a kulturních akcí.

Do politiky by se nevrátil a dnes zastává post poradce prezidenta a své zkušenosti uplatňuje v soukromé sféře. "V současné době se živím konzultační činností ve zdravotnictví v soukromé sféře a naprosto mi to vyhovuje. Doplňkově učím na lékařské fakultě a věnuji se vědě," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Na politiku nevzpomíná s chutí. "Já nevím, jestli je možné něco hodnotit příjemně, možná si někteří myslí, že popularita je příjemná věc, já to tak neberu. Ostatní v politice vám závidí a obávají se vás, že je politicky ohrožujete a v běžném životě to znamená naprostou ztrátu soukromí. Takže já jsem krátkou dráhu vedle nejvyšší politiky vnímal spíše negativně. Politická rozhodnutí ani zdaleka nejsou vždy objektivní a v řadě případů se přijímají pod obrovským tlakem. Když něco uděláte objektivně dobře, v politice to může být překvapivě špatně a naopak, a to není svět hodnot, které já vyznávám," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Od 1. března 2021 se stal poradcem prezidenta republiky Miloše Zemana. Od listopadu 2020 do února 2021 působil jako poradce premiéra Andreje Babiše v oblasti zdravotnictví. Od září do října 2020 byl ministrem zdravotnictví České republiky ve druhé vládě Andreje Babiše, jímž se stal z pozice vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

V letech 2017 až 2020 působil jako náměstek ministra zdravotnictví a mezi roky 2009 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) se před pár dny stal jedním z nově jmenovan...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.