Reklama:

Roman Prymula otevřeně řekl, co si myslí o variantě omikron a jaký bude její vývoj

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2022

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku byl v úterý rekordní, testy jich potvrdily 57.195. To je téměř o polovinu více než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo 9775, více jich bylo jen minulý týden ve čtvrtek, kdy ale číslo zvýšily dohlášené případy z předchozích dní. V nemocnicích bylo s covidem-19 v úterý 2653 lidí, zhruba o 700 více než o týden dřív. Nad 200 se vrátil počet pacientů ve vážném stavu. Podle epidemiologa se s tímto dalo počítat, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Úterní rekord případů za den překonal maximum z minulé středy, kdy se prokázalo 54.692 nákaz. Čísla rostou v souvislosti se šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron, která je výrazně nakažlivější než předchozí typy viru a častěji proráží imunitu získanou proděláním nemoci i očkováním. Většinou má ale mírnější průběh.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu, zda omikron je nadějí na konec epidemie. "Zatím to tak stále vypadá, byť vznikají další varianty omikronu - viz Dánsko, ale z globálního hlediska není vidět, že by průběh byl závažný, že by to vyžadovalo nějaké zvláštní kroky ve smyslu plošných opatření. To, že zátěž nemocnic mírně roste, to je zřejmé, ale uvidíme, kam až půjdeme v těch našich vlnách, protože prodleva je nějakých 10 až 14 dnů, ale nemělo by to vést k přehlcení nemocnic," řekl svůj pohled na variantu omikron bývalý ministr zdravotnictví.

Reklama:

Testy v ČR od počátku epidemie předloni v březnu prokázaly 3,1 milionu případů koronaviru, s nákazou zemřelo 37.281 lidí. Počet úmrtí za den se v posledních dvou týdnech jen jednou dostal nad 30, právě v pondělí jich bylo 31, v úterý 17. Nejnovější čísla ale při pozdějších aktualizacích rostou. S covidem-19 je ve vážném stavu v nemocnicích 213 lidí, prakticky stejně jako před týdnem. V mezidobí ale těchto pacientů ubylo pod 200.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: