Reklama:

Roman Prymula popsal, co se bude dít se seniory, pokud dojde k vzedmutí další vlny epidemie

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2021

V domovech pro seniory, postižené a se zvláštním režimem, týdenních stacionářích i chráněném bydlení se od středy zavádí pravidelné testování na koronavirus. Zaměstnanci a klienti, kteří nejsou očkovaní a ani neprodělali covid, se musí každých sedm dní nechat otestovat. Využívat se budou antigenní testy. První vyšetření se musí provést nejpozději do 8. září. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) jsou senioři v souvislosti s covidem-19 nejohroženější skupinou. "Jsou rizikoví zejména z hlediska průběhu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Testování se bude týkat jen části klientů a pracovníků v pobytových zařízeních. Podle údajů Asociace poskytovatelů sociálních služeb má v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem očkování 92 procent klientů a asi 60 až 65 procent zaměstnanců. Další nemoc prodělali. Testovat se nemusí obyvatelé, pracovníci či dobrovolníci, kteří mají nejméně 14 dní po skončení očkování a doloží to očkovacím certifikátem. Testování nebudou podstupovat ani ti, kteří měli covid v posledních 180 dnech a netýká se také klientů a zaměstnanců, kteří byli v posledních 72 hodinách na PCR testu a mají negativní výsledek.

"Senioři jsou rizikoví zejména z hlediska průběhu. Pokud by tady došlo k nějakému vzedmutí a nebyla by to nějaká velká vlna, která je vidět v okolních zemích, tak přesto, pokud by byla postižena tato kategorie osob, může dojít k tomu, že průběhy budou závažné a může dojít i k nějakým úmrtím. Na druhou stranu z těch »x set tisíc« neočkovaných seniorů jich řada nemoc prodělala, takže číslo vnímavých bude nižší," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula k otázce, jak vývoj epidemie může být rizikový pro nejstarší kategorii občanů.

Reklama:

Pravidelné preventivní testování se týká zaměstnanců a dobrovolníků, kteří se o klienty starají či jsou s nimi v kontaktu. Pokud v den testování nejsou na pracovišti, vyšetřit se nechají při svém návratu před nástupem do práce. Když budou mít pozitivní výsledek, musí kontaktovat lékaře. S příznaky se budou léčit, bezpříznakoví vyčkají na potvrzovací test. Klienti s pozitivním testem musí do izolace, kde vyčkají na potvrzovací PCR test a případně se budou léčit.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: