Reklama:

Roman Prymula popsal, jak by se měl systém PES změnit a proč není tak efektivní. Je praktičtější varianta, říká

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2021

Česko zažívá znovu horké chvíle kvůli zhoršující se situaci koronavirové epidemie, kterou se zatím ani přes řadu přísných opatření nedaří mít pod kontrolou. Počínaje 6. lednem se rizikové skóre protiepidemického systému PES bude určovat podle nového měřítka. Půjde o podíl lidí s onemocněním covid-19, kteří budou přijati k hospitalizaci kvůli zdravotním obtížím, ale dříve u nich v rámci testu koronavirus nebyl prokázaný. "Existuje systém, který je mnohem praktičtější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Reklama:

Protiepidemický systém PES byl v Česku zaveden v listopadu 2020 a má sloužit k tomu, aby se po druhé vlně epidemie koronaviru, která u nás propukla na podzim loňského roku, dostal zákeřný vir SARS CoV-2 pod kontrolu. Jenže přes dosavadní snahy se to zatím příliš nedaří a v lidech to vyvolává dojem, že PES je systémem, který není efektivní.

Reklama:

"Je nutné říci, že není možné vytvořit systém, který má dávat jistotu, jak budou příští opatření vypadat a pak se jím neřídit. To příliš nedává smysl," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz renomovaný epidemiolog Roman Prymula, který vysvětluje, že předpovídat s jistotou a detailní přesností průběh epidemie, není v lidských silách.

Protiepidemický systém by však mohl projít transformací, která by vedla k logičtějším mechanismům. "Je vidět, že je mnohem praktičtější vytvořit jen rámcový systém, protože všechny detaily není možné dopředu predikovat," dodal bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době rizikové skóre PSA pracuje s rozmezím od nuly do sta bodů a má celkem pět pásem. Podle nich se rozlišuje, jaká protiepidemická opatření budou zavedena – ať už se jedná o kulturu, sport, chod škol, provoz restaurací a podniků nebo počet lidí, kteří se mohou scházet a shromažďovat.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný při představení systému PES veřejnosti uvedl, že přechody z pěti pásem (stupňů) budou probíhat následujícím způsobem – pokud se situace zhorší v průběhu tří dnů, může dojít k přechodu do vyššího stupně a v případě sedmidenního zlepšení stavu epidemie v Česku, může proběhnout přechod do nižšího stupně PSA.

Dalšími důležitými body pro protiepidemický systém PES je průměr nakažených na 100.000 obyvatel za 14 dní, samozřejmě reprodukční číslo a také průměr počtu nakažených seniorů za čtrnáctidenní období.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: