Roman Prymula popsal, jak dlouho trvá nakazit se variantou omikron a zda představuje ještě nějakou hrozbu
Šíření covidové epidemie v Česku dál zpomaluje. V sobotu přibylo 5589 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2600 méně než před týdnem. O 360 na 1318 případů klesl i počet podezření na opakovanou nákazu covidem-19. Snížila se rovněž zátěž nemocnic, kde je po čtyřech týdnech opět méně než 3000 pacientů s covidem. Pro ŽivotvČesku.cz odpověděl epidemiolog Roman Prymula (57) na dotaz, zda varianta omikron představuje ještě riziko a jak dlouho trvá přenos infekce z člověka na člověka.
Proti těžkému průběhu nemoci může lidi ochránit očkování. Zájem o něj ale postupně klesá. Zdravotníci v sobotu podali 1749 dávek vakcíny, o 550 méně než před týdnem. Většina přitom připadá na posilující dávky, které si nechávají aplikovat lidé s dokončeným očkováním.
"I když varianta omikron způsobuje zejména lehký průběh, jsou výjimky, kdy dochází k těžkým průběhům. Také ale i úmrtím, a to vidíme každý den, že k tomu stále i v souvislosti s variantou omikron dochází a počet je poměrně vysoký. Pokud jde o přenos viru, tak v současnosti jakýkoliv kontakt, který je trochu delší, a tím nemyslím nějakých 10 minut, ale jsou to opravdu vteřiny, může vést k tomu, že se nakazíme. To znamená, že pokud v uzavřeném prostoru je nakažený člověk společně s dalšími lidmi, tak jsou ve vysokém riziku se nakazit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, zda stále covid-19 představuje riziko.
Bývalý ministr zdravotnictví pak upozornil, že komplikace v souvislosti s variantou omikron se mohou týkat seniorů a lidí řadících se do rizikových skupin.
Podle údajů k sobotě vyžadovalo péči v nemocnicích 2752 covidových pacientů. V mezitýdenním srovnání je to přibližně o 660 méně. Ve vážném stavu zůstává přes 220 hospitalizovaných. Únorový denní průměr je 48 úmrtí, v lednu to bylo 33.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.