Roman Prymula popsal, jaká je situace v současnosti s covidem

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2022

Počty nakažených novým typem koronaviru, v současnosti dominující varianty omikron na území ČR, jsou pohledem epidemiologa a bývalého šéfa zdravotnictví Romana Prymuly (58) poměrně přijatelné a neohrožují kapacity zdravotního systému, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Příznivou zprávou je i to, že podle něj je populační imunita v tuzemských podmínkách na dobré úrovni.

V současnosti je převažující variantou koronaviru omikron, který způsobuje klinicky méně závažný průběh nemoci, také jeho vlastností jsou mírně odlišné příznaky než u původní wuhanské varianty - chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti.

Od konce června Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den bylo kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů. Odborníci nízké počty pozitivních záchytů přičítali počasí, kdy doposud v tuzemských podmínkách panovaly nadprůměrné teploty. S chladnějším obdobím predikují, že dojde k nárůstu případů. To se ale zatím výrazně neděje.

"Zatím je situace stále velmi klidná. Varianty, které cirkulují po Evropě, tak to jsou varianty omikronu a zdá se, že populační imunita je slušná. To znamená, že případů není mnoho, ale čas od času se vyskytnou případy klinicky závažné, což znamená, že nemůžeme v tuto chvíli říct, že covid úplně zmizel," zhodnotil současný stav pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Uznávaný epidemiolog zároveň uvedl, že situaci nelze podcenit. "Bude záležet na tom, jak dlouho vydrží naše imunita v tomto režimu. Tedy expozice v rámci očekávaných variant. Pokud by se ovšem objevila varianta nová, může způsobit navýšení případů poměrně prudce a navodit vlnu, která by mohla představovat riziko," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník s tím, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k takové situaci mělo dojít.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.