Roman Prymula popsal, kdy by mělo dojít k masivnímu rozvolnění opatření. Uvedl, co ho zahájí

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku.cz

Návrat k normálnímu životu – něco, po čem touží snad každý. Po více než roku s epidemií koronaviru, která v několika vlnách sužovala Česko, to vypadá na dlouho očekávané zlepšování epidemické situace v zemi. Od pondělí 12. dubna došlo k částečnému návratu dětí do škol, otevření některých obchodů a farmářských trhů a také konci vyhlášeného nouzového stavu platného do nedělní půlnoci. Podle odborníků by se mohlo začít vše vracet do běžných kolejí a dojít k zásadnějšímu rozvolnění. Epidemiolog Roman Prymula (57) je názoru, že by to nemuselo trvat už tak dlouho. "Pokud by se podařilo proočkovat populaci tak, jak se uvažovalo do konce června, rozvolnění by postupně nastupovalo a o prázdninách už by mělo být poměrně masivní," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemická situace v Česku začíná vypadat příznivěji a postupné rozvolňování je velmi diskutovaným tématem posledních dní. K datu 15. dubna je 1 483 559 vyléčených, počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 se snížil na 4 888. Vykázaných očkování jsou celkem 2 339 395, z toho 60 430 lidí bylo naočkováno během druhé dubnové středy.

Otázkou zůstává, jak bude pokračovat rozvolňování, které začalo v pondělí 12. dubna. Důležitým faktorem zůstávají počty související s vývojem epidemie. "Samozřejmě se to odvíjí od čísel a nechtěl bych to říkat nějak paušálně. Pokud by se podařilo proočkovat populaci tak, jak se uvažovalo do konce června, rozvolnění by postupně nastupovalo o prázdninách a už by mělo být poměrně masivní," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že právě proočkovanost je nejdůležitější v rámci rozvolňování nastavených restrikcí.

"Potom nebude nutné dělat nějaká dramatická opatření, protože většina té populace bude proočkována," doplnil uznávaný epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 717 případů koronaviru, zhruba o 450 méně než před tý...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.