Roman Prymula popsal možné scénáře, které mohou nastat po letní vlně covidu. Promluvil o kompenzační době

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2022

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od začátku června. Za celý minulý týden testy odhalily téměř 16.000 nově nakažených, o týden dřív jich bylo asi o 5000 méně. Pozitivita u nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, oproti minulé neděli stoupla ze zhruba 20 na 30 procent. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Epidemiolog Roman Prymula (58) pro ŽivotvČesku.cz popsal možné scénáře v souvislosti s koronavirem, které by mohly nastat ohledně podzimu.

Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, činí 147. Je nyní nejvyšší od poloviny dubna, před týdnem mělo hodnotu 101. 

"Na podzim bude záležet, jaký patogen nebo jaká varianta viru se objeví v populaci. Na příkladu Portugalska, které bylo proočkované, ale účinnost vakcín už klesala, vidíme, že tam ta letní vlna přišla nejdříve, ale také poměrně rychle skončila. To znamená, že údaje z Portugalska vedly k optimismu řady zemí, nicméně ono to tak jednoduché není. Vidíme, že například v Itálii, ve Francii, v Německu jsou nárůsty poměrně vysoké," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a respektovaný epidemiolog Roman Prymula ohledně současného rostoucího trendu počtu nakažených.

Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou bylo v neděli téměř 700, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 150 pacientů méně. V těžkém stavu je 27 pacientů, zhruba o desítku víc. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

"Pokud bychom měli předvídat, co se bude dít na podzim, tak pokud zůstane současný patogen, tak by mělo dojít k poklesu, tedy že tam bude určitá kompenzační doba, kdy onemocnění bude na nízké úrovni, pak začne zase stoupat na konci října nebo v listopadu. Další možností pak je, že se tady vyskytnou nové varianty, které logicky povedou k tomu, že se covidová vlna v ČR vyskytne dříve a může navázat na vlnu letní, kterou tady vidíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz na dotaz zkušený epidemiolog.

Plně naočkováno proti nemoci covid-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Od minulého pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, za první týden si pro ni přišlo přes 21.000 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.