Roman Prymula předpověděl, jaká pravidla čekají Čechy v létě. Zásadní bude, jak dopadne očkování

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto.cz

K rozvolněnému létu a minimalizování vládních restrikcí podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (57) ve velké míře přispěje to, že velká část populace bude proočkovaná a další osoby budou mít protilátky díky tomu, že budou mít za sebou prodělanou chorobu covid-19. "Předpokládám, že v zevních prostorech se už nebudou nosit respirátory ani roušky," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v České republice a stále více lidí má za sebou očkování. To jsou veličiny, které podle epidemiologa Romana Prymuly povedou k tomu, že Češi by si mohli užít poměrně rozvolněné léto.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72.843 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku očkování koncem prosince bylo lidem podáno 3,09 milionu dávek vakcíny. Počet covidových pacientů v těžkém stavu je nejnižší za posledních 20 týdnů. K 30. dubnu bylo v nemocnicích 2782 pacientů s chorobou covid-19.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula je přesvědčen, že pokud se očkovací proces nezasekne, tak v létě přijde masivní uvolnění pravidel.

"V letním období by naprostá většina lidí, kteří se chtějí nechat očkovat, už měla být proočkovaná. Plus tady bude poměrně vysoké procento osob, které to onemocnění prodělaly, takže by měly mít minimálně střednědobou imunitu. Proto ta opatření budou moci být benevolentnější. Předpokládám, že v zevních prostorech se už nebudou nosit respirátory ani roušky. V obchodech a dalších vnitřních prostorech ještě určitě nějaká opatření budou, ale postupně bude docházet k dalšímu rozvolňování," předpověděl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Herečka Sandra Pogodová (46) v březnu prodělala nemoc covid-19, ukončením povinné karantén...

Nadějné vyhlídky pro Českou republiku dává také reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk. Číslo R kleslo z 0,88 na 0,87. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží 16. den v řadě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.