Roman Prymula představil, jak by se mohlo od pondělí rozvolňovat. Obezřetnost musí být u kontaktů, míní

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2020

Současná situace kolem šíření koronaviru není v tuto chvíli ještě zcela stabilní, aby bylo možné říct, že vláda rozhodne v neděli o dalším uvolnění od pondělí příštího týdne. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) jde ale rozvolnit některé služby či maloobchody, které nepředstavují riziko. "Korektní je rozvolnění v malých obchodech, kde nedochází k významnému kontaktu lidí," prozradil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Prymula dokázal zavedením včasných a tvrdých opatření zpomalit druhou vlnu epidemie, která se dostala do značně lepších čísel. Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či provozovny služeb případně mohly otevřít od pondělí. Ovšem podle Romana Prymuly by se mělo počítat s rizikovým faktorem a eliminovat ho.

"Situace není ještě zcela stabilní, protože významně záleží na počtu provedených testů a podle těch dat jsou hodnoty poměrně ještě vysoké," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog, který svými slovy poukázal, že počty pozitivně testovaných jsou nižší, zároveň se v posledních dnech ukazuje, že zájem o testovaní mírně ochladl.

"Podle mého osobního názoru je korektní rozvolnění v malých obchodech, kde nedochází k významným kontaktům, respektive by se tam dal upravit počet lidí, a to dodržení striktních hygienických zásad, což by zajišťovalo to, že by riziko nemělo být vyšší, ale s dalším rozvolněním bychom měli být obezřetní, protože tak můžeme zvýšit míru kontaktů a situace ještě zcela klidná není," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Prymula.

Aktuálně to ale spíše vypadá, že vláda chvíli počká. Podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného je situace lidově řečeno padesát na padesát. Ministr vnitra Jan Hamáček před pár dny uvedl, že s rozvolněním by počkal, a to z důvodu, že následně by Vánoce podle systému PES by měly být ve stupni tři.

Šíření nákazy v posledních týdnech oslabuje. Ještě na přelomu října a listopadu stoupaly denní přírůstky nakažených až k 15.000, v minulém týdnu nárůst jen jednou překročil 6000.

Vývoj epidemie vyhodnocuje systém PES, podle něhož je Česko od pondělí ve čtvrtém stupni rizika. Do třetího stupně se skóre dostalo v pondělí, při setrvání na této úrovni po dobu sedmi dní je možné navrhnout další zmírnění opatření, to by se právě týkalo otevření obchodů či restaurací, o čemž bude jednat v neděli vláda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.