Roman Prymula promluvil o definitivním konci epidemie a o tom, co se bude dít během dvou týdnů s omikronem

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2022

Jihoafrická varianta koronaviru omikron prochází Českem, čísla pozitivně testovaných jsou rekordní, ale nemocnice kolaps nezažívají. Objevuje se názor, že omikron bude znamenat definitivní tečku za celou epidemií. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) je ale zdrženlivý. "Konec si přeje většina lidí, ale zatím se to nedá říct s jistotou," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku překonal v úterý podruhé v řadě rekord. Nově nakažených bylo 39.614, o dvě pětiny více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích bylo k úterku 1781 lidí s covidem-19. V těžkém stavu bylo 200 lidí, asi o čtvrtinu méně než předešlé úterý.

To jsou čísla, která dávají naději, že omikron se skutečně bude chovat tak, jak se očekávalo. Je velmi infekční, proto čísla pozitivně testovaných rychle narůstají, není ale nebezpečný tak, jako byla varianta delta. Nemocnice proto nejsou zahlcené pacienty s koronavirem.

Podle epidemiologa Romana Prymuly příštích čtrnáct dnů bude Česká republika sledovat, jak čísla nakažených výrazně rostou. Otázkou je, co bude po koronaviru. Pokud by nepřišla další nebezpečná varianta, mohlo by si lidstvo oddychnout.

"Vlna omikronu ještě nekončí, ještě minimálně dva týdny tady bude fáze, která bude vykazovat poměrně značný růst, pak podle předpokladů dojde k oploštění a k poklesu křivky. Co se týká vlastního konce epidemie, tak většina lidí si to samozřejmě přeje, ale zatím se to nedá říct s jistotou. Pořád se nějaká nebezpečná mutace může vyskytnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který na podzim 2020 zastával funkci ministra zdravotnictví v Babišově vládě.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,83 milionu případů nákazy a zemřelo 37.092 lidí s covidem-19. Počty úmrtí stejně jako počty vážně nemocných s covidem-19 v poslední době klesají. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 121 lidí, což bylo o zhruba dvě pětiny méně než v předchozím týdnu.

Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování asi 16,9 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo zhruba 6,8 milionu lidí. Očkovaných už více než dva týdny postupně ubývá. V úterý dostalo vakcínu 36.182 lidí, což bylo skoro o dvě pětiny méně než před týdnem. Většinu očkovaných za den tvoří v současnosti již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.