Roman Prymula promluvil o dramatickém nárůstu případů covidu. Upřesnil, kde se lidé v současnosti nejčastěji nakazí
Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz upřesnil současný mechanismus, kde lidé dojdou nejčastěji k nákaze covidem-19. "Je zřejmé, že překvapivě přes školy dochází k nejčastějším nákazám a pak je to otázka šíření v rodinách a kolektivech střední generace," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
Epidemie covidu-19 v Česku se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče.
Podle Romana Prymuly je problémem, že společnost není komplexně proočkovaná. Nejčastěji tak dochází k šíření viru ve školách, odkud se přenáší do domácností. "Je to provázáno na ty školy, protože děti to přinesou domů a tam jsou jedinci středního věku, kteří jsou proočkováni z 50 procent a šíří se to dál. Potom ty sekundární místa šíření jsou kluby, noční podniky a podobně. Nemám data o masových akcích, ale nepochybně se to šíří i tam. Ale když se podíváme, co se všechno dělo teď, tak se to nepochybně podepisuje na současné vlně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.
Vláda ve středu projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, jak omezit šíření covidu-19. Ministerstvo například navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat bezinfekčnost nebo povinné nošení respirátorů v zaměstnání.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.