Reklama:

Roman Prymula promluvil o dramatickém nárůstu případů covidu. Upřesnil, kde se lidé v současnosti nejčastěji nakazí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz upřesnil současný mechanismus, kde lidé dojdou nejčastěji k nákaze covidem-19. "Je zřejmé, že překvapivě přes školy dochází k nejčastějším nákazám a pak je to otázka šíření v rodinách a kolektivech střední generace," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Reklama:

Epidemie covidu-19 v Česku se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče.

Podle Romana Prymuly je problémem, že společnost není komplexně proočkovaná. Nejčastěji tak dochází k šíření viru ve školách, odkud se přenáší do domácností. "Je to provázáno na ty školy, protože děti to přinesou domů a tam jsou jedinci středního věku, kteří jsou proočkováni z 50 procent a šíří se to dál. Potom ty sekundární místa šíření jsou kluby, noční podniky a podobně. Nemám data o masových akcích, ale nepochybně se to šíří i tam. Ale když se podíváme, co se všechno dělo teď, tak se to nepochybně podepisuje na současné vlně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

Vláda ve středu projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, jak omezit šíření covidu-19. Ministerstvo například navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat bezinfekčnost nebo povinné nošení respirátorů v zaměstnání.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: