Roman Prymula promluvil o léku na covid-19. Epidemiolog popsal, kolikrát ročně bude nutné přeočkování

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) doufá, že jedno přeočkování ročně by mělo v boji s nemocí covid-19 stačit. Epidemiolog také popsal, které léky mají vysokou účinnost. "Slibný je preparát, který vyvíjí v Izraeli," uvedl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Alespoň jednu dávku vakcíny v Česku dostalo k pátku téměř 1,8 milionu lidí, dvě dávky pak dostalo 920.000. Od středy se k očkování mohou registrovat Češi ve věkovém rozmezí od 55 do 59 let. V pátek, kdy se otevřela možnost registrace pro lidi mezi 60 a 64 lety, se do odpoledne přihlásilo přes 70.000 lidí. V Česku žije asi 650.000 lidí tohoto věku, část z nich už očkovaná je, protože spadají do jiné preferované skupiny, například mezi zdravotníky, učitele a další pracovníky školství nebo chronické pacienty s vážnými nemocemi.

Roman Prymula pevně věří, že přeočkovávat populaci bude nutné pouze jednou ročně. "Doufám, že očkování bude zapotřebí jen jednou ročně," uvedl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz. Otázkou je, jak se budou šířit mutace a jak na jednotlivé varianty koronaviru bude očkování fungovat.

Bývalý ministr zdravotnictví také popsal, kterému léku dává naději ze svého pohledu. "Zatím tady není celosvětový preparát, který by byl skutečně průlomový, protože jak snahy s remdesivirem, ivermektinem, isoprinosinem ukázaly, že buď nejsou účinné vůbec, nebo mají poměrně omezenou účinnost. Vyšší účinnost mají protilátkové preparáty, které vznikají v různých modifikacích v mnoha zemích. U těch protilátkových preparátů je potřebné, aby ty protilátky byly identické s protilátkou, která v té dané zemi cirkuluje. Pokud to jsou preparáty, které mají jenom jednu protilátku, tak pokud se tam vyskytne odlišná varianta, jejich účinnost dramaticky klesá. Pokud je účinnost na adekvátní úrovni, tak se může dostat až na 80 procent, což je zatím ze všech preparátů nejvyšší číslo. Jsou tady i preparáty, které jsou zatím ve stádiu testování. Slibný je preparát, který vyvíjí v Izraeli," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Oblíbený herec Jan Dolanský (43) během koronavirové epidemie musel skloubit povolání a péč...

V únoru Izrael upozornil převratný lék EXO-CD24, který se inhaluje. V telavivské nemocnici Ichilov napomohl uzdravení 29 z třiceti lidí se středně těžkým až vážným průběhem nemoci covid-19. U nakažených se zvýšilo nasycení krve kyslíkem a pokleslo množství cytokinu v těle.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.