Roman Prymula promluvil o páté vlně. Epidemiolog jasně řekl, co by ji mohlo rozjet

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2021

Česko bojuje s koronavirem už více než rok. Poslední dny ukazují pozitivní trend a všechny důležité statistiky naznačují, že epidemie se začíná dostávat pod kontrolu. Epidemiolog Roman Prymula (57) uvedl, co by mohlo úsilí zkazit a nastartovat pátou vlnu. "Nesmí dojít k razantnímu rozvolnění," uvedl respektovaný odborník.

Česká republika je ve válce s koronavirem už více než rok. Po návratu k normálnímu způsobu života touží každý. Od 12. dubna se začali do škol vracet žáci a Česko nastartovalo rozvolňovací proces. Rozvolňování opatření se ale nesmí podle odborníků uspěchat a každý krok musí být vyhodnocen. Stabilita je pořád velmi křehká, k 21. dubnu bylo v českých nemocnicích s nemocí covid-19 hospitalizováno 4108 lidí.

Epidemiolog Roman Prymula k možnému nástupu 5. vlny koronaviru říká, že pokud nedojde k razantnímu rozvolnění, měla by být situace pod kontrolou.

"Pokud nedojde k nějakému razantnímu rozvolňování nad rámec toho, co je plánováno, tak si myslím, že průběh v následujících dnech a týdnech by mohl být kontrolován a načítá se tady řada pozitivních faktorů ve smyslu narůstající proočkovanosti, poměrně velkého počtu osob, které onemocnění již prodělaly a opatření, která jsou stále poměrně přísná," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by po 26. dubnu měla vláda uvolnit otěže kolem sportovních aktivit. Při ideálním scénáři, pokud ministerstvo zdravotnictví vyhodnotí návrat žáků jako zvládnutý, by se v průběhu května mohly začít rozvolňovat služby, kde se potkává zákazník a vykonavatel služby - tedy například kadeřnictví či kosmetické salóny.

Na přelomu května a června by pak mohlo dojít k otevření restaurací. V první řadě se otevřou venkovní prostory, jako jsou zahrádky a terasy, později i vnitřní prostory. Za jakých podmínek to nastane, bude ještě prodiskutováno. Uvnitř budou zřejmě povinné respirátory, rozestupy a hovoří se také o testování před vstupem do restaurace.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu