Roman Prymula promluvil o přeočkování. Třetí dávku by lidé mohli dostat už za pár měsíců

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2021

Imunita po očkování podle některých odborníků vydrží nejméně rok. Další doporučují začít přeočkování třetí dávkou už na podzim, zejména seniorů. Na tom, jestli se podaří dosáhnout kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nemá mezi lidmi jak šířit, se ale neshodnou. Ohledně přeočkování se vede stále řada diskuzi, podle epidemiologa Romana Prymuly (57) je vysoce pravděpodobné, že k tomu bude docházet na začátku dalšího roku. "Osobně si myslím, že přeočkovávat se bude začátkem nadcházejícího roku a bude se čekat na validní výsledky různých studií," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Vakcíny využívající technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) poskytnou naočkovaným lidem ochranu před vážnou formou onemocnění covidu-19 řadu let. K takovému závěru dospěla nová studie amerických vědců, která dnes vyšla v časopise Nature. Britští vědci pak zjistili, že další dávka vakcíny od společnosti AstraZeneca ještě posiluje odezvu imunitního systému u již plně naočkovaných osob.

Technologii mRNA využívají výrobci Pfizer/BioNTech a Moderna. Vakcíny mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda se přirovnává k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.

Podle vědců je pravděpodobné, že lidé naočkovaní preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna budou chráněni před těžkou formou covidu-19 řadu let. Trvalejší je přitom ochrana u lidí, kteří covid-19 prodělali a následně se nechali naočkovat - u nich by mohla být až celoživotní.

"Osobně si myslím, že přeočkovávat se bude začátkem nadcházejícího roku. Tím nechci říct, že kdyby se vyskytla nějaká mutace, která bude velmi málo ovlivněna očkováním, že to přeočkování nebude dříve a nebude dokonce nějakou inovovanou vakcínou co se složení týče. Ale standardně, kdyby to mělo být tak, jak je, očekávám, že ve studii, která bude zveřejněna ve Velké Británii na přelomu srpna a září, tak na základě toho se rozhodne, zda přeočkovávat za dobu 6 či 12 měsíců, nebo jestli vůbec přeočkovávat a které vakcíny. Tedy toto je věc, kdy bude ohledně přeočkování jasněji," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Vědci nicméně berou v potaz jen dosud existující varianty koronaviru. Těch však podle odborníků s pokračujícím šířením nákazy stále přibývá, přičemž některé z nich by časem mohly prokázat odolnost vůči imunizaci poskytnuté nynějšími vakcínami. Pokud by se tak stalo, bylo by zřejmě přeočkování potřebné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.