Roman Prymula promluvil o vývoji epidemie. Rozvolňovací opatření se negativně nepromítlo, hodnotí

Nextfoto
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 5. 2021

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) je současný vývoj epidemie velmi dobrý. "Vidím ho jako pozitivní," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nově nakažených několik týdnů klesají, ještě na počátku března dosahovaly téměř k 17.000. Ve středu se poprvé od konce loňského září dostal nárůst pod dva tisíce za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly i pod 1000, o volných dnech se však mnohem méně testuje.

"Současný vývoj epidemie vidím jako pozitivní. Je vidět setrvalý pokles a žádné rozvolňovací opatření se na něm negativně nepromítlo, takže je tu mírný optimismus, že se to brzy podaří stabilizovat na hodnotách, které jsme chtěli," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. V týdnu od 24. května by mělo dojít ke zvýšení až na 1000 diváků, co se týká účasti na venkovních akcích a až na 500 na vnitřních, vždy při kapacitě 50 procent. Řada odborníků se domnívá, že rozvolnění je rychlé a mohlo by zpomalit snižující se trend prokázaných denních nárůstů počtu nakažených.

"Je jiná situace, než byla před několika měsíci, protože je poměrně vyšší proočkovanost a je tady taky řada lidí, kteří nemoc prodělali. Ten terén vnímavých lidí v populaci je podstatně menší a tak, jak se to rozvolňuje, je v pořádku s tím, že probíhá kontinuálně testování, což rovněž eliminuje nějaké riziko," zdůraznil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Situaci má dál zlepšovat zejména očkování, které v Česku začalo na konci loňského roku. Zdravotníci od té doby aplikovali 3,5 milionu dávek vakcíny a přes milion lidí má očkování proti covidu ukončené. Tento týden bylo každý den naočkováno na 70.000 lidí, nejvíce ve čtvrtek a druhý nejvyšší počet je ze středy, kdy dostalo vakcínu podle aktualizovaných údajů ministerstva na 78.500 lidí. Na třetí místo se s počtem 78.000 očkovaných posunul minulý čtvrtek, který byl dosud co do počtu aplikovaných dávek očkování od počátku vakcinace evidován jako rekordní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu