Roman Prymula prozradil, jak se dá zvládnou třetí vlna epidemie. Souvisí to s kolektivní imunitou, říká

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnu epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. I když v posledních se situace stabilizovala. To je i důvod, proč současný ministr zdravotnictví chce sáhnout po řízeném rozvolnění. Epidemie má ale zásadní dopady na ekonomiku. Epidemiolog Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz prozradil, jaká je realita ohledně třetí vlny epidemie.

"Mně vcelku překvapuje občasná diskuse na téma, že není ani druhá vlna, protože ta první neklesla na nulu. Tato agrumentace je trochu zvláštní. Když jsem na břehu moře, tak mezi jednotlivými vlnami nepřichází sucho, a také nikdo netvrdí, že v moři je jen jedna vlna. Jistě do doby než bude navozena kolektivní imunita budeme čelit stále riziku dalších vln," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula.

"Cílem je ale nastavit uvolňování opatření tak, aby nedocházelo k masívním vlnám, ale pouze pokud možno ke kontrolovaným nárůstům a poklesům přírůstků," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

V současnosti stále ale platí, že rychle přibývá úmrtí s covidem-19, za poslední týden se počet zvýšil o tisícovku na 5074. Za pondělí v Česku přibylo 6048 případů koronaviru, zhruba o 3200 méně než před týdnem. Při srovnání přírůstků ve všedních dnech je to nejméně za čtyři týdny. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.