Roman Prymula prozradil, že situace s rozvolněním je riziková. Je to skutečně masivní, říká

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2020

Česko se posunulo na třetí stupeň podle nedělního rozhodnutí vlády z dosavadního čtvrtého stupně a od čtvrtka nastalo doslova šílenství. Otevřely se díky tomu všechny obchody, restaurace či provozovny služeb a částečně mohou obnovit provoz třeba muzea či zoo. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) existuje riziko opětovného šíření. "Zejména tam, kde epidemie není zcela pod kontrolou," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Situace v jednotlivých krajích České republiky není všude ideální. V posledních dnech se nejvíce šíří koronavirus stále na Havlíčkobrodsku. Druhý nejvyšší nárůst byl na Semilsku. Index rizika v systému PES, se kterým souvisí zavádění opatření, se stále drží na 57 bodech - třetím stupni pohotovosti z pěti. V jednotlivých regionech se ale situace různí. Nejnižší je rizikové skóre Prahy se 49 body, a naopak nejvyšší je se 71 body v Libereckém kraji.

"Rozvolnění, které nastává, je skutečně poměrně masívní. Nastává v situaci, kdy druhá vlna neklesla z hlediska nových diagnostikovaných pod tisíc, ale čísla se stále pohybují kolem 4-5000. Situace je nerovnoměrná v jednotlivých krajích. Tam,  kde epidemie není zcela pod kontrolou, je riziko opětovného epidemického šíření. Kontrola je možná významným zapojením testování. Nárůst záleží na chování nás všech," řekl pro ŽIvotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula.

Řada odborníků má obavy, že s rozvolněním se opět epidemie dostane do pozice, kdy bude mít lepší schopnost šířit se. Existuje tak možný scénář, že na konci prosince či v lednu může dojít opět ke zpřísnění opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.