Roman Prymula: Rozjet očkování, vlna covidu a chřipka na podzim nebudou takový problém. Komplikace bude vnímání lidí toho problému
Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví denní počty prokázaných nákaz převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57.000 případů za den. V nynějším týdnu nově nakažených zatím proti předchozímu týdnu ubylo zhruba o 15 procent. Počet podezření na opakovanou nákazu v pátek v mezitýdenním srovnání klesl o téměř 280 na 1118. To je současný trend, který je více méně příznivý. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz ohledně podzimního nástupu respiračních onemocnění odpověděl epidemiolog Roman Prymula (58). Poukázal na problém, se kterým se možná bude ČR potýkat.
Nošení respirátorů je od 14. března povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Řada lidí rozhodnutí vlády ocenila. Je ale pravděpodobné, že s podzimem, kdy se do popředí dostávají respirační onemocnění, je bude nutné začít znovu nosit. Nejen kvůli možné vlně covidu, ale i kvůli riziku chřipky. Na to, že se chřipka v předchozích dvou letech v Česku prakticky nešířila, mělo vliv i nošení respirátorů, uvedl to vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.
Roman Prymula, že respirátory mají zásadní vliv na snížení výskytu chřipky. "Když používáme ochranné pomůcky, jako jsme nosili respirátory, tak to byl jeden z důvodů, proč v České republice byla chřipka v uplynulých dvou sezónách jen velmi nepatrně. Pokud by hrozila nějaká závažnější vlna covidu a začaly by se nosit respirátory, tak by to logicky na podzim ovlivnilo výskyt chřipky, který by byl menší," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.
Dokončené očkování proti covidu-19 má víc než 6,86 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,1 milionu z nich. V pátek si lidé přišli pro 6846 vpichů, převážně pro posilující dávku. Před týdnem se nechalo očkovat téměř 7800 lidí, což svědčí o tom, že zájem o vakcinaci je minimální.
Roman Prymula vidí jako významný problém v nadcházejícím podzimu, že pokud by došlo na vlnu covidu a případně chřipky, není ani tak problém technicky zajistit očkovací centra, ale spíše přesvědčit lidi k vakcinaci, případně nošení ochrany úst a nosu.
"Technicky to zase tak velký problém není, to se dá rozjet poměrně rychle. Co bude mnohem citlivější věc, bude vnímání lidí toho problému. Tak jak tu je celkem už neochota se očkovat, tak přerod do situace, kdy se budou lidé očkovat, bude složitější a víme dobře, že největší zájem o očkování byl v průběhu těch vln, kdy v ČR byla maximální nemocnost, což je přesně obráceně, než by to mělo být, ale takhle to prostě většina lidí vnímá," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, s čím se bude ministerstvo zdravotnictví s podzimem, v případě silnější vlny covidu, vypořádat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.