Roman Prymula sestavil žebříček, jak se při současných opatření člověk nejčastěji nakazí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2021

Průměrný věk lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19, je letos o dva roky nižší než u loňských obětí. Mladších než 70 let je pětina z asi 13.000 obětí epidemie, loni to bylo 16 procent ze zhruba 12.000. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). I přes přísnější opatření ze strany vlády je stále poměrně vysoký denní přírůstek nakažených. Podle Romana Prymuly (57) se v současnosti nejméně nakazí lidé při používání respirátoru. Pro ŽivotvČesku.cz sestavil žebříček rizik.

Od prosince se v Česku šíří britská mutace koronaviru, v současné době už je jeho převažující formou. Podle studie v časopise British Medical Journal má smrtnost, tedy pravděpodobnost úmrtí při nakažení, o 64 procent vyšší než původní varianta koronaviru. Vážné průběhy nemoci mají častěji než loni mladší a zdravější lidé.

Podle epidemiologa Romana Prymuly se nejčastěji lidé z 5 možností nakazí přímou konzumací - tedy pitím z jedné lahve čí šálku nebo použitím stejného jídla, když jeden z nich je infekční. Pro ŽivotvČesku.cz sestavil sestupný žebříček:

1. - Konzumace z jedné lahve či jídla

2. - Přes povrch, kterého se dotkl infekční člověk

3. - Podáním ruky

4. - S rouškou

5. - S respirátorem

Loni v prvních měsících epidemie byli častými oběťmi koronaviru lidé žijící v lůžkových zařízeních sociální péče. První byl 22. března pětadevadesátiletý muž, který žil v jednom z pražských domovů pro seniory, zemřel v Nemocnici Na Bulovce. Případů nákazy tehdy bylo zhruba 1100.

Zaměstnanci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších podobných zařízení byli spolu se zdravotníky mezi prvními, kdo se mohli nechat začátkem letošního roku proti covidu-19 očkovat. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) v polovině března mluvil o tom, že ve věkové skupině 80+ ubývá díky očkování úmrtí i vážných stavů vyžadujících hospitalizaci. Postupně přibývá také očkovaných mezi 70 až 79 let, kteří se mohou registrovat od začátku března. Podle posledních čísel jich má zhruba třetina alespoň jednu dávku.

Počty obětí koronaviru podle věku:

zdroj: mzcr.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.