Roman Prymula upřesnil, co se stane, pokud ve školách dojde po prázdninách k šíření covidu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2021

Ve školách bude platit povinnost nosit ochranu nosu a úst ve společných prostorách. Při výuce nebude nutná. Školy také musí od spolužáků izolovat žáka či studenta, který vykazuje známky infekčního onemocnění. Pro tyto účely ministerstvo školství doporučuje školám zřídit izolační místnost. Doporučuje se zachování homogenity skupiny. Žáci, studenti i zaměstnanci škol se budou muset nechat na začátku září testovat, výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění. Pokud se žáci nenechají testovat, ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) je možné, že v případě nepříznivé situace, dojde k dalším opatření. "Pokud by došlo k tomu, že nárůst se bude měnit, tak se zcela jistě budou hledat opatření, aby nárůst byl zastaven," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Mimořádné nařízení, které se týká testování ve školách a opatření pro netestované, je schválené s účinností do 10. září. Pokud dítě nebude testované a odmítne i nošení roušky či respirátoru, škola mu nemůže umožnit osobní přítomnost ve škole a nemá povinnost pro něj zajistit online výuku. Distanční online výuka by nastala tehdy, pokud by například kvůli nařízení karantény nemohla do školy docházet více než polovina třídy.

Pokud bude mít žák, student či zaměstnanec školy pozitivní antigenní test na covid-19, musí opustit školu a půjde podle Vojtěcha na potvrzující PCR test. Ti, kteří s ním byli dva dny před či dva dny poté v kontaktu, budou také muset na PCR test. V případě negativního výsledku se vrátí do školy, pokud bude výsledek pozitivní, musí to nahlásit škole.

Podle současné situace za poslední týden připadá v Česku necelých 12 nově potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Zatím to vypadá, že vývoj šíření viru je celkově příznivý. "Pokud ta situace zůstane, jaká v současnosti je, tak se dramaticky opatření ve školách podle mého měnit nebude. Pokud by ale došlo k tomu, že nárůst se bude měnit, tak se zcela jistě budou hledat opatření, aby nárůst byl zastaven. V této době se ale nezdá, že by mělo dojít k nějakému dramatickému nárůstu," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, co může v budoucnu nastat.

Důležitou roli o tom, jakým směrem se počty pozitivním případů budou směřovat, hraje proočkovanost populace v závislosti na to, kolik lidí onemocnění covid-19 prodělalo. Zdravotníci v Česku v pátek podali podle předběžných údajů 47.171 dávek očkování proti covidu-19, zhruba o 1200 méně než před týdnem. Počet očkovaných byl v mezitýdenním srovnání nižší ve všech pracovních dnech nynějšího týdne. Od začátku vakcinace loni v prosinci lidé dostali téměř 11,2 milionu dávek, dokončené očkování má téměř 5,5 milionu lidí. U většiny v Česku používaných vakcín jsou k dokončení očkování potřebné dvě dávky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.