Roman Prymula upřesnil, kde se v současnosti člověk nejčastěji nakazí. Podle něj je riziko pod kontrolou

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 27. 7. 2021

V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní v řadě. Počet hospitalizovaných ale stoupl na 49, více pacientů s covidem bylo v nemocnicích naposledy na konci června. Epidemiolog Roman Prymula (57) upřesnil,kde v současnosti hrozí nejvyšší riziko nákazy. "V současnosti to jsou noční a taneční kluby," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Z pondělních zhruba dvou stovek pozitivních testů připadá zhruba čtvrtina na Prahu, pětina na Středočeský kraj a tři desítky na Plzeňský kraj. Více než deset případů zaznamenaly laboratoře ještě v Jihomoravském kraji (18) a v Ústeckém kraji (14), v ostatních krajích to byly jednotky případů.

V Praze, středních Čechách a Plzeňském kraji je také nejhorší takzvané incidenční číslo. V metropoli připadá v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel 31 případů nákazy, v Plzeňském kraji je incidence 29 a ve středních Čechách 17. V celé zemi je incidenční číslo na hodnotě 12, snižuje se devátý den v řadě.

Přesto, že trend má klesající hodnotu, jsou stále místa, kde riziko přenosu hrozí. "V současnosti to jsou noční a taneční kluby. Ale zdá se, že opatření, která byla přijata, zabírají a jsou schopna omezovat riziko nákazy v těchto zařízeních. Jsou poměrně přísná opatření v restauračních zařízeních. Myslím si, že riziko nákazy je v tuto chvíli pod kontrolou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se drží devět dní pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K dnešku činí 0,87, oproti předchozímu dni stouplo jen o tisíciny.

V Česku se dosud koronavirem prokazatelně nakazilo 1,672.764 lidí, zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30.362 s onemocněním covid-19 zemřelo. Nemocniční péči vyžadovalo v pondělí 49 pacientů s covidem, o osm více než v neděli. Počet nemocných ve vážném stavu se v posledních dvou týdnech pohybuje kolem pěti, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo šest.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.