Roman Prymula upřesnil, kdy budou lidé vědět, jak to bude s termínem v souvislosti s přeočkováním

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2021

Zatím přesně nikdo neví, kdy by mělo dojít k přeočkování proti onemocnění covid-19. Řada odborníků vede diskuze, ale nemůže se shodnout. Existuje několik variant, kdy by k tomu teoreticky mohlo dojít, ale žádná se neopírá o konkrétní studii. "Jsou tady výkřiky, že přeočkování by mělo rozhodně nastat," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) s tím, že validnější závěry budou během nadcházejících dvou měsíců.

V České republice se v dubnu prodloužil interval mezi oběma dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech z původních 21 na 42 dní, poté mohla být vakcína podána už za 34 dní. Od 15. července se doba mezi dávkami vakcín pro nové zájemce ještě zkrátila na 21 dní. Možnost zkrátit dobu mezi první a druhou dávkou dostaly děti do 15 let, aby očkování stihly před začátkem nového školního roku.

Otázkou ale je, pokud jde o dvousložkové schéma vakcíny, kdy by mělo dojít ke třetí dávce - tedy přeočkování. "Nové poznatky v rámci přeočkování zatím nejsou. Jsou tady výkřiky, že přeočkování by mělo rozhodně nastat. Někteří odborníci tvrdí, že tomu tak bude po 6 měsících, jiní zase tvrdí, že to potřeba nebude vůbec. Jde o spekulace a vycházel bych raději z faktů. Tedy nechal bych to na přelom srpna a září, kdy bychom měli vědět jasně, podle klesajících hladin protilátek v populaci, kdo bude potřebovat přeočkovat a kdo nikoliv," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Od začátku vakcinace aplikovali zdravotníci 9,858.104 dávek. Ukončené očkování má téměř 4,5 milionu lidí. Imunita po očkování podle některých odborníků vydrží nejméně rok. Další doporučují začít přeočkování třetí dávkou už na podzim, zejména u seniorů. Na tom, jestli se podaří dosáhnout kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nemá mezi lidmi jak šířit, se ale neshodnou.

Podle vědců je pravděpodobné, že lidé naočkovaní preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna budou chráněni před těžkou formou covidu-19 řadu let. Trvalejší je přitom ochrana u lidí, kteří covid-19 prodělali a následně se nechali naočkovat - u nich by mohla být až celoživotní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.