Roman Prymula upřesnil, kdy se v České republice rozšíří indická mutace. První případy už byly zachyceny, říká

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2021

Z rozšíření indické mutace koronavirové infekce má obavy řada odborníků. Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil tento týden dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické varianty koronaviru a sedm nových případů brazilské varianty. Od začátku roku bylo takzvaně sekvenováno 4200 vzorků pozitivních na covid-19, tedy byla přečtena genetická informace viru. Z nich 800 přibylo nově za červen. "První případy už zachyceny byly," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), že patrně dojde k rozšíření indické mutace takzvané »delta varianty« i na našem území.

Podezření, že by mohlo jít o jinou než britskou mutaci, která v ČR od ledna převažuje, laboratoře mohou získat už při PCR testu. Poté posílají výsledky na další potvrzení do laboratoří, které dokážou vzorky sekvenovat. Na webu SZÚ uvedl, že proces od odběru vzorku pro potvrzení mutace trvá 20 až 30 dní.

Odborníci upozorňují na to, že import a šíření viru s novými mutacemi je v současné době asi největším rizikem. Otázkou tedy je, kdy se nová varianta viru začne masivněji šířit. "Dá se předpokládat, že během prázdnin bude na naše území pronikat častěji a na podzim by výskyt mohl být masívnější," odhadl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Některé varianty dokážou překonávat protilátky vytvořené po nákaze nebo po očkování, zejména po jedné dávce. I v České republice se proto znovu zkrátil interval po podání druhé dávky u vakcíny Moderna na nejvýše 35 dní. U nejvíce podávané vakcíny od Pfizer/BioNTech ale zůstává na 42 dnech a u AstraZeneky na 90 dnech.

Delta mutace je příčinou současné další vlny epidemie ve Velké Británii. Nakažení po očkování ale většinou nemají vážné příznaky a nepotřebují nemocniční léčbu. Přesto je například podle členů Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) potřeba testovat zaměstnance vracející se do firem ze zahraničí nebo děti po návratu do škol z prázdnin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.