Roman Prymula: V budoucnu se může objevit vir s horšími vlastnostmi než SARS-CoV-2 a větší smrtností

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2020

Čísla hovoří jasně. Druhá vlna koronaviru, která sužuje Česko, se dá už stěží považovat za pouhou »chřipečku«. Nový typ koronaviru ukázal svou sílu. Paralyzoval za poměrně krátkou dobu svět. Stále není vakcína a lidé umírají. Epidemiolog Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz nevyloučil, že v budoucnu může existovat větší hrozba. "Z toho, co dnes víme, se ukazuje, že je nesmírně důležité být připraven," řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Nové respirační onemocnění je sice u řady lidí s mírným průběhem, ale celkově po světě si vyžádal přes 1,2 milionu obětí. Doposud se nakazil ve stejném měřítku téměř 50 milionů pozitivně testovaných. Aktuálně Česko se řadí k zemím, které epidemie zvládají nejhůře. Podle slov epidemiologa Romana Prymuly by lidstvo toto varování nemělo podcenit. V budoucnu může svět zasáhnout mnohem silnější nepřítel.

"Ukazuje se, jak nesmírně důležité je být připraven. Nikdo nemůže vyloučit, že se v budoucnu objeví virus, který bude mít ještě horší vlastnosti než SARS-CoV-2 a bude ohrožovat lidstvo svou podstatně vyšší smrtností," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog s tím, že svět by měl být do budoucna na takové riziko připraven.

"Proto by jednotlivé systémy měly být na biologické hrozby připraveny, neboť podceňování se nemusí vyplatit. Evoluční potenciál je obrovský a přirozená schopnost mutovat může vést k nejednomu budoucímu překvapení," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.